Kontracepcija

Yaz i PAUZA

kikky9

U redu. Nastavila sam s jednom tabletom.
Danas (utorak) sam popila tabletu oko 8 ujutro, a negdje oko 13:15 mi se dogodio kao proljev.
Jesam li trebala dodatno popiti nešto ili se tableta apsorbirala već dotad?
Treba li dodatna zaštita?

kikky9

Pozdrav i hvala na odgovoru.
Nastavila s jednom tabletom.
U utorak ujutro popila Yaz oko 8 sati negdje oko 13 sam imala jedan proljev.
Nisam dodatno ništa uzimala.

Jesam trebala i je li zaštita potpuna?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita je potpuna. Nema potrebe za dodatnom tabletom.

kikky9

Hvala!

S obzirom da sam se tek vratila na pilule Yaz, zbog one situacije s covidom, trebam li generalno koristiti s partnerom prezervativ ili ne?

U porukama iznad sam pisala kako sam uzimala tablete.
Prvu sam popila istu večer, jedino sto sam pomjerila na jutarnje termine i sto sam onaj dan popila 2 pa nastavila s 1.

Sad mogu odnos imati normalno bez ikakve dodatne zaštite u vidu kondoma?

Ili partner treba imati kondom, s obzirom na sve okolnosti navedene? A i Jer sam službeno u tom nekom prvom ciklusu Yaza nakon 2 mjeseca. Ili samim time sto sam popila tbl na prvi dan menstruacije sam kroz cijeli ciklus zaštićena?

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da ste krenuli s 1. danom ciklusa, zaštita je nastupila odmah i nema potrebe za dodatnom kontracepcijom.

kikky9

Pozdrav, molila bih Vas ako mi ikako možete odgovoriti na ovo zadnje pitanje, vezano uz dodatnu zaštitu.
Puno puno hvala!

kikky9

Je li to u redu čak i zato sto sam pomicala prvih nekoliko dana na jutarnji termin kao sto sam pisala?
Takodjer ne treba dodatna zaštita?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe za dodatnom zaštitom.

kikky9

Pozdrav.

Danas (nedjelja) sam na 13.-oj tbl Yaz i jučer cijeli dan i danas primjećujem kao nekakav smedji iscjedak, čak danas kad sam se obrisala kao nekakvu sukrvicu.

Dok ovo pišem, odnos još nisam imala, a ne znam smijem li imati u nedjelju navečer ?

Ivo Balenović, dr. med.

Radi se o probojnom krvarenju. Ono nije opasno, niti umanjuje zaštitu.

kikky9

Još uvijek mi se to dogadja.
Vise onak smećkasto kad se obrišem.

Trebam li se dodatno zastititi? S obzirom da primjećujem to od prošlog vikenda.

kikky9

Još uvijek mi se to dogadja.
Vise onak smećkasto kad se obrišem.

Trebam li se dodatno zastititi? S obzirom da primjećujem to od prošlog vikenda.

Redovno uzimam tablete. To je onako samo malo kad se obrišem, na papiru.

Ivo Balenović, dr. med.

To je probojno krvarenje, nema potrebe za dodatnom zaštitom.

kikky9

Pozdrav,
Ovih dana krećem na pauzu (prvu nakon popijenog prvog ciklusa Yaz-a).
Smijem li imati odnose preko pauze i 2.-i i 3.-i i 4.-dan bez dodatne zaštite (pod bijelim tabletama) ili treba dodatno koristiti svih tih dana dok sam pod pauzom? S obzirom da mi je ovo prvi put da idem na pauzu nakon prvog ciklusa vraćanja na Yaz?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete imati odnose bez zaštite. Zaštita se ne smanjuje tijekom uzimanja placebo tableta.

kikky9

Pitala bih još nešto:
Zadnji dan aktivne 24.-e tablete primijetila sam da sam kutiju s tabletama ostavila direktno na suncu par sati, nisam skuzila kraj prozora da je pod tolikim suncem.
Iako nisam dobila dojam da se ista istopilo, za svaki slučaj sam popila rezervnu tabletu.
Bez obzira na te današnje dvije tablete (četvrtak), jer nisam htjela riskirati, Od sutra sam na pauzi i mogu li odnose normalno imati na bijelim tabletama bez dodatne zaštite?
Bez obzira sto sam danas popila duplo (na zadnji dan aktivnih tbl)??

Ivo Balenović, dr. med.

Bez obzira na duplu dozu učinkovitost zaštite se neće smanjiti.

kikky9

Dakle potpuno sam zaštićena i za vrijeme placebo tableta bez obzira sto mi je ovo tek prvi ciklus Yaza?

Ivo Balenović, dr. med.

Da, potpuno ste zaštićeni.

kikky9

To znaci da ne trebam s partnerom za vrijeme odnosa koji su za vrijeme pauze koristiti prezervativ sad nakon 1. Ciklusa?

Nazad
1 ... 12 13 14 15 16 17 ... 27
Naprijed