Kontracepcija

Yaz i PAUZA

kikky9

Pozdrav. Molila bih Vas samo za informaciju, smijem li kantarionovim uljem (gospina trava) tretirati hemeroide koji su mi se pojavili, budući da koristim Yaz? U uputstvima piše da gospina trava umanjuje kontraceptivni učinak? Ukoliko to mažem može li umanjiti učinak tbl?

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno koristite ulje. Neće smanjiti učinkovitost zaštite.

kikky9

Inače, ta rezervna kutija je već otprije otvorena. Sad vidim da je na njoj datum valjanosti do 1.2025. To znaci, bez obzira sto je otvorena bila otprije (kao rezerva), da se tbl roze aktivne unutra (ako mi zatreba)?

kikky9

Pozdrav. Javljam se otprilike usred ciklusa. Da otprilike s istim problemom. Dva dana sam pila duplo Yaz, jer nisam bila sigurna jesam Dobro nešto popila (da ne ulazim u psihološke segmente); prvo pitanje:: ako nastavim dalje s jednom zaštita se ne smanjuje dalje? A drugo, rezervni blister je bio nešto otprije, skroz sam zaboravila da imam tu kutiju, dakle to je nešto stariji blister ali piše rok valjanost do 01.2025. Jesu li u njemu onda roza tbl aktivne?

kikky9

Obrnule su se poruke. Ide prvo ova donja pa gornja!
Hvala unaprijed na odgovoru

kikky9

Je li mi ta dodatna kutija s datumom valjanosti do 1.2025. U redu (bez obzira da je davno otvorena), no je li (za ne daj Boze, Neke iznimne situacije npr proljeva ili povraćanja ; jer vidim da u toj kutiji imam nekih 10ak rezervnih Yaz tableta rozih, ako se nekad dogodi neka situacija, je li u redu iz te kutije uzeti roza tabletu dodatnu ako zatreba? Valjana je i tablete su aktivne s obzirom na datum valjanosti i bez obzira sto je kutija već davno otvorena?

Ivo Balenović, dr. med.

Tablete su valjane bez obzira što je kutija duže vrijeme otvorena.

kikky9

Okej znaci mogu iz ove kutije uzeti kad mi treba dodatna u slučaju povraćanja ili nešto?

Ova dva dana kad sam pila dodatno, dalje normalno nastavljam s jednom?

kikky9

I da je ta rezervna slučajno kutija nekim čudom istekla, posto je to rezervna, ako bih popila dvije u danu (iz normalne redovne kutije i tu), jel bi ona nekak mogla “poništiti” djelovanje prve (npr da joj je rok istekao)? Mislim ovo je sf pitanje ali da znam

Ivo Balenović, dr. med.

Ona ne može poništiti djelovanje prve.

kikky9

Vrijedi li to čak i da je toj drugoj iz rezervne kutije npr rok istekao? Onda bi se prva svakako primila?

Ivo Balenović, dr. med.

Da, vrijedi. Prva bi djelovala.

kikky9

Pozdrav. Željela bih nešto utvrditi posto sam danas isto imala situacija nakon sto prevrtanja smjene kako radim, pa sam ujutro popila dodatnu Yaz tbl (danas nedjelja). Na pauzu idem od petka. Moje standardno pitanje uvijek kad je pauza tako “na vratima” (za 4 dana). Znam idućih par dana pijem po jednu tabletu (sve dok ne nastupi pauza), ali dokle god ja pijem po jednu tbl pauza ne može uopće nastupit?
Ma uvijek me muci da se ta pauza kao može produžiti ako par dana prije tog popijem po jednu tbl a prije tog sam koji dan ranije popila 2.
Znaci ne može uopće pauza nastupiti dokle god pijem po jednu roza tbl? To je zapravo pitanje

Ivo Balenović, dr. med.

Ne. Dokle god pijete po jednu tabletu pauza ne može nastupiti. Bez obzira da li ste prije toga uzeli dvije, tri ili pet tableta.

kikky9

Pozdrav. Molim za pomoć. Idu ovi blagdani pa makar da budem mirna. Danas sam valjd popila zadnju aktivnu Yaz tbl iz blistera rozu ali kako nisam opet od umora bila sigurna, uzela sam iz onog blistera koji je meni stalno sporan jer je otprije otvoren (ali je trajanje do 1.mj 2025) molim Vas, posto dovoljnu agoniju proživljavam ovako privatno - u slučaju da je ta druga dodatna pilula izgubila na vrijednosti iako ste prethodni napisali da ne može izgubiti čak i zato sto je kutija bila otvorena, ali ako nekim čudom jest jel bi se primila prva roza od jutros? Ne može ju ova dodatna poništiti čak i ako je toj dodatnoj istekao rok? Molim Vas za dobru i neku jasnu riječ, idu blagdani, u procesu sam rastajanja s partnerom ali to traje i traje i traje. Pa da slučajno mi se ne dogodi trudnoća … zato pitam i ovako možda naizgled nebulozne stvari.
A kad je nešto netom prije pauze tek je drama.

HVALA PUNO

kikky9

Moze li mi ikako ova dodatna tableta poništiti djelovanje prve (čak i da joj je istekao rok trajanja toj iz dodatne kutije)?
Jer sam od sutra na pauzi pa sad ne znam sto napraviti? Jel da ju preskočim ili normalno idem na 4 dnevnu pauzu? Mogu bit sigurna da se makar jedna tbl primila?

Ivo Balenović, dr. med.

Za 100% zaštitu dovoljna je samo jedna tableta!!!! Nikakve dodatne ne smanjuju niti poništavaju djelovanje aktivnih tableta.

kikky9

Okej, ako je ta dodatna i bila izvan roka trajanja ne može poništit to djelovanje?
Da idem normalno onda sutra na 4dnevnu pauzu ili da pauzu preskočim pa Otvorim novu kutiju?

kikky9

Znaci jedna se sigurno primila? Čak i ako se dogodilo da je ovoj drugoj iz dodatne kutije rok istekao?

To mi je važno znati u slučaju da je rok toj drugoj dodatnoj nepotrebnoj tableti istekao

I ako se odlučim preskočiti pauzu jer mi bas pada na Božić, to znaci da zanemarim ove 4 bijele i odmah od sutra krenem s novim blisterom? Menstruacija će onda izostati i dobit ću ju tek nakon idućeg blistera je li tako?

kikky9

Molim Vas, pomozite.
Dakle, dvije stvari su mi presudne. Jutros nisam sigurna jesam ili njsam popila redovnu roza tbl (pa sam za svaki slučaj iz one druge sporne kutije oko valjanosti) popila dodatnu.
U slučaju da se prva primila, a ova druga da ne valja, je L može poništiti kao tu prvu?

Drugo, koji mi je savjet? Da budem od sutra na pauzi ili da krenem na idući blister bez da radim pauzu?

Prošli vikend sam imala bolove u donjem dijelu trbuha i to bas jake jake jake, mislim da sam se nahladila ali nisam sigurna. Koji dan prije tog sam bila na sistematskom i ginekološkom i piše “kavum prazan”, to bi bilo u prijevodu da nema ništa u maternici, dakle nema trudnoće?

Molim Vas najljubaznije za savjet; mislila sam preskočiti pauzu radi ovog danas ako je potencijalno ova pilula druga iz te druge kutije “poništila” kao prvu radi spornog roka trajanja. Ili da kratim pauzu?? Nešto bilo sto da budem sigurna da se ne može nešto desiti da ne ostanem trudna?

Ako napravim pauzu i dobijem krvarenje, onda sam nekak sigurna da nema trudnoće, a ako ne napravim pauzu onda ću se cijeli idući ciklus pitati (radi spornih bolova). Uf. Jako jako me muci.
Molkm Vas dajte mi savjet, jel da idem na pauzu ili ne? Da kratim ili ne? Jel ova dodatna tbl mogla poništit prvu u slučaju da joj je rok istekao?

Nazad
1 ... 19 20 21 22 23 24 ... 27
Naprijed