Dermatovenerologija

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Dermatologija

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas se vjerojatno radi o dishidrozi. Riječ je o čestoj bolesti koja se javlja na mjestima koja navodite u obliku mjehurića koji pucaju uz crvenilo i svrbež. Javlja se češće u vrijeme pojačanog znojenja. Ako se radi o tome (što bi trebao potvrditi dermatolog na pregledu) u liječenju bi došle u obzir kombinirane kortikosteroidne i antibiotske keme (npr. Belogent), a za svrbež antihistaminici (poput Rinolana kojeg uzimate).

Dajana001

Postovani!Javljam vam se zbog 2 problema.Prije nekoliko dana trazila sam idealnu kremu za ovaj zimski period.Moram reci da mi je t zona lica prilicno masna,ali ostatak koze je vise nego suh,ne prestaje se perutati.Koza mi je i prilicno osjetljiva,pa sam uzela hranjivu kremu na bazi meda,rize,mlijeka i morskih algi.Cim sam je isprobala,lice me pocelo svrbiti,i tijekom veceri pojavile su se crvene fleke ispod nosa,po bradi,i oko ociju.Jedno oko mi se zatvorilo i lice je oteklo.Primila sam injekciju u hitnoj,dobila tablete protiv alergije od 120 mg i Afloderm kremu.Sada je vec to doslo na svoje,nakon tjedan dana,ali ostalo mi je blago crvenilo na nekim mjestima,osip na celu i citavo lice se guli.Je li to posljedica terapije?Pokusala sam nanijeti puder,ali je nemoguce,djeluje kao da se koza raspada.Hoce li to samo od sebe proci ili da koristim neku kremu za obnovu?Nivea i Becutan mi nisu nikad odgovarale,a zeljela bih nesto nekomedogeno.
Drugi problem su kontracepcijske pilule Diane 35,koje pijem vise od godinu dana zbog policisticnih jajnika i akni.Lice mi djeluje cisto,osim za vrijeme menstrualnog ciklusa,mada nije nikad bilo pretjeranih problema sa aknama.Zanima me je li moguce da kontracepcija dodatno utice na suhocu koze?I buduci da ih namjeravam uskoro prestati piti,hocu li imati probleme sa kozom?Citala sam na mnogim stranicama da se nakon prestanka uzimanja,hormoni ponovno poremete,i rezultat su akne i dlakavost.Mora li to biti i ako bude,sto uciniti?Ne zelim se vracati pilulama kao mnoge djevojke.Nadam se da ima drugih rjesenja jer to mi je postalo poput nocne more.Unaprijed vam hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas se radilo o kontaktnoj alergiji na gore navedenu kremu, tj. nekom sastojku te kreme. Ljuštenje lica nije posljedica terapije, već faza te alergije. Sada ne koristite nikakve kreme za "obnovu". Takve promjene bi trebale proći za nekoliko dana ili tjedana. Na drugo pitanje ne mogu Vam odgovoriti, osim da suhoća kože vjerojatno nema veze s Diane 35. Što će se događati kada prestanete s kontracepcijskim tabletama nije moguće predvidjeti.

simpaticus

Postovani,
prije 7 dana dobio sam osip na stomaku,grudima i vratu.Odlucio sam da ne cekam i odmah sutradan sam otisao kod porodicnog doktora.Rekao je da ce mi propisati injekciju za alergiju i ako se alerigija(osip) ne povuce da pijem tablete "Contral".Posto alergija nije nestala poslije 2-3 dana odlucio sam da pijem tablete "Contral" 1x1.Popio sam 3 tablete ali stanje se nije nista popravilo, cak imam osjecaj da me od tableta jos vise svrbi vrat.Mozete na slikama da pogledate kako izgleda osip.Volio bih da cujem vase misljenje.Hvala

http://imageshack.com/a/img199/8678/m7se.jpg
http://imageshack.com/a/img819/8840/mbpx.jpg

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Na temelju fotografija ne mogu Vam reći o čemu je točno riječ. Ne djeluje kao tipični alergijski osip.

sara777

Poštovanje!
Prije 3 mjeseca pocele su mi se pojavljivati mrlje na podrucju straznjice a kasnije su se te mrlje koje izgledaju kao opekline rasirile na obadvije noge..Jako me svrbilo i nisam mogla spavati od svrbeza, mislim da je to atopijski dermatitis..Koristila sam betrion mast i antibiotik sam pila 3 dana i to me je prestalo ali ostale su bijele mrlje..Prije tjedan dana opet mi je to pocelo i odmah sam kupila kremu i opet mazem, medjutim cini mi se da ne pomaze jer se i dalje siri..Kod doktora sam bila propisao mi je samo tu kremu..Koliko je to opasno i moram li posebno otici dermatologu,,cula sam da moze otici na organe pa mozete li mi Vi dati svoje stručno misljenje?

Unaprijed zahvaljujem!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Po onome što ste napisali, vjerojatno se ne radi o atopijskom dermatitisu. Bilo bi najbolje da odete kod dermatologa, jer se kod Vas preko računala ne može postaviti dijagnoza. Bez toga nema niti prave terapije.

Dajana001

Postovani!
Pisala sam vam nedavno zbog alergije na licu,koju je uzrokovala dnevna krema.Najvjerojatnije su uzrok morske alge iz proizvoda jer mi je alergo test pokazao da sam alergicna na morske plodove.Koza mi se smirila nakon provedene terapije,nestalo je crvenilo i lice je izgledalo prilicno dobro.Kako ste mi rekli da ne koristim nikakvu kremu za obnovu koze,poslusala sam.Perutanje s kojim sam imala problem,povuklo se samo od sebe.Medjutim,sad imam mnogo veci problem.Koza lica se pocela pojacano mastiti.Kada se probudim,lice djeluje kao premazano uljem,i nije u pitanju samo t zona.Umivam se ujutro i navecer samom vodom,ali lice se ubrzo opet vrati nezeljenoj masnoci.Kosa se takodjer pretjerano masti,iako ne koristim balzame,svako drugi dan ju moram prati.Primijetila sam isto i na usima.Na predjelu nosa su se pojavili miteseri,oko usana sitni pristici,ponegdje i gnojni,a po bradi i celu bolne akne.Moze li to biti od terapije kortikosteroidima kojom sam lijecila alergiju?I znaci li ovo da imam problem sa lojnim zlijezdama?Spomenula sam da godinu i 3 mjeseca pijem Diane 35 pilule zbog policisticnih jajnika i cijelo to vrijeme akne nisam imala.A ovako velike ne pamtim od puberteta.Na prospektu koji dodje uz Diane,pisalo je da se nakon 3 mjeseca primjene povlace pristici i akne,a koza se prestaje mastiti jos i prije.Ciste su mi se davno povukle i sada pocinjem sumnjati u tvrdnju da policisticni jajnici imaju veze sa aknama.Ovo traje vec 10 dana,a ja sam se toliko zabrinula,da sam izbacila slatko iz prehrane,mlijecno,povecala unos voca,povrca i zitarica.Pocela sam piti caj od koprive i idem na trcanje.Pokusala sam staviti sok limuna na problematicna mjesta.Kupila sam sapun na prirodnoj bazi,med,propolis,polen za umivanje navecer.I nista se nije promijenilo.Danas su mi se na nosu pojavile crvene fleke,kao nakon ujeda insekta,ali ne svrbe.Smijem li nastaviti koristiti sapun?Ima li ista cime bih mogla lice tretirati(znam da uz Diane ne idu antibiotici),a blagdani se blize,tako da ne znam ni kad bi me dermatolog narucio.Hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kortikosteroidi mogu jednim dijelom biti odgovorni za stanje Vašeg lica. Vjerojatno Vam je potrebna "ozbiljnija" dermatološka terapija, jer je kod Vas riječ i o seboreji i aknama. Promjena prehrane i sapuna neće biti dovoljna. Uz Diane 35 mogu se davati antibiotici. Nažalost, konkretnu terapiju nitko Vam ne može reći bez pregleda.

Dajana001

Postovanje jos jednom!
Bila sam na pregledu i dermatolog mi je propisao Hiramicin,5 dana po 1 tabletu.A za seboreju Kelual DS kremu i Kelual-ov sampon.Rekao je da cu poboljsanja zapaziti nakon par dana.Zao mi je samo sto nisam uspjela pitati sve sto me zanima,zbog vremenski ogranicenih termina.Zamolila bih da mi kazete nesto za seboreju.Ne shvacam kako je imam,ako nemam svrbez vlasista,lica,perutanje kose,ni ljuskice po licu,a ni crvenilo?Jedini je problem sto se pojacano masti oboje.Mora li seboreja preci s vremenom u seboreicni dermatitis i je li zaista neizljeciva?Mogu li se osloniti na propisanu terapiju i imate li kakav prijedlog cime cistiti kozu?Za sada,navece se umivam obicnom vodom,a izjutra destiliranom.Dermatolog mi je preporucio tekuci sapun za umivanje,zbog masne koze,ali ja se ne usudim,zbog mirisa,i drugih sastojaka,kao i moje sklonosti alergiji.Hvala mnogo!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Hiramicin 5 dana neće biti niti približno dovoljno. On se mora uzimati najmanje 4 tjedna, ali najčešće 6-12 tjedana. Seboreju obilježava pojačano mašćenje kože, a ono što Vi opisujete je seboroički dermatitis (crvenilo, perutanje, svrbež). Seboreja može, ali i ne mora prijeći u seboroički dermatitis. Vi imate pojačani rad žlijezda lojnica i to se ne može promijeniti. Možete se umivati običnom vodom.

Dajana001

Postovanje!
Unaprijed se ispricavam sto ce poruka biti duza,ali ne znam odakle da pocnem.Pisala sam Vam prije par mjeseci.Vec godinama za vrijeme menstrualnog ciklusa javljale su mi se akne na podrucju brade ili ispod nosa.To su bile 2-3 akne svakog mjeseca,ali bolne i velike.2011. god. ginekolog mi je rekao da imam policisticne jajnike i da je to uzrok njihova nastanka.Diane 35 pilule,po njemu,trebale bi mi ocistiti lice.Prvih 9 mjeseci dok sam ih pila,nije bilo poboljsanja.Koza je stalno varirala.18 mjeseci sam ih koristila,ali moram spomenuti da su mi zadnja 3 mjeseca bila najgora.Oduvijek sam imala ciste obraze i celo i najednom su mi se akne pojavile po citavom licu.To je trajalo tjednima.Imam 26 godina,ne pijem alkohol,kavu,sokove,ne pusim,mlijecne proizvode sam smanjila na minimum i redovito pijem vitamine sa velikom dozom cinka i B5 vitamina.Lice mi se u 1. mjes. pocelo pretjerano mastiti,kao i kosa.Nije bilo crvenila,svrbeza ni perutanja.Vi ste mi rekli da se najvjerojatnije radi o seboreji.Nakon toga,na pregledu mi je moj dermatolog isto rekao i preporucio mi Kelual kremu i sampon.Uz te proizvode,lice je bilo kao nauljeno,nekad se crvenilo,a u kosi se pojavila perut,pa sam odustala nakon mjesec.Moje pitanje je:Zasto mi Diane pilule nisu imale nikakvog ucinka na akne,nego su mi pogorsale ten?U indikacijama pise da djeluju i protiv mascenja koze,a kod mene je i to obratno ispalo.
Prosli mjesec sam ih prestala piti i izvadila sam sve nalaze.Hormoni su uredni,ali bilirubin je naglo povisen,a alkalna fostafaza preniska.Zbog toga su mi rekli da mi jetra ne funkcionira dobro.Po starim nalazima vidim da je to godinama tako,samo sto nitko nije obratio paznju od lijecnika.Sada,nakon Diane-a ocekivanu menstruaciju nisam dobila,a umjesto akni imam mnogo pristica.Znam da su mi se poremetili hormoni i da je to normalna reakcija.Svejedno,otisla sam na dermatoloski pregled,ovaj put kod mladje osobe jer je moj lijecnik otisao u mirovinu.Dermatologinji nije jasno zasto mi je preporucena terapija kontracepcijskim pilulama,ako mi jetra nije u redu.Propisala mi je Skinoren kremu navece,a Bioderma micelarnu otopinu za masnu kozu 2 puta dnevno.Drugo pitanje za Vas:Je li moguce da su mi se akne javljale zbog loseg stanja jetre i da iz istog tog razloga-koza mi se pojacano masti?I zadnje sto moram pitati:Je li po Vama Skinoren odgovarajuca terapija za moj problem i koliko dugo se koristi?Mjesec dana ga upotrebljavam,ali nemam nikakve reakcije,cak ni peckanja.Pristici su jos tu.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

1. Diane 35 Vam nisu pomogle, jer vjerojatno policistični jajnici nisu bili uzrok akni kod Vas. 2. Akne se nisu javile zbog "lošeg stanja" jetre i zbog zoga Vam se kosa ne masti. 3. Jeli Skinoren prava terapija za Vas, ne mogu Vam reći preko računala.

sarica

Postovani,
Imam problem sa herpesom, cesto mi se pojavljuje na licu (najcesce na usnama) cak i dva puta mjesecno. Koristim aciklovir ili flogocid, pila sam i kompleks vitamina B. Sta mi preporucujete kao preventivu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nema neke prave preventive, čim izbije treba početi mazati aciklovir u kremi.

marelica2

Postovani ,
Na trbuhu sam primjetila slabu lineu negru kroja se proteze od pupka do pubicne kosti svijetlo smede je boje i nije upadljiva ,primjetila sam ju prije tjedan dana kada sam proucsvala trbuh jer me je stezao imala sam osjecaj tezine u njemu i napuhnutiji je nego inace...
Pijem kontracepcijske tablete Belara
Sada me zanims da li se ta linija pojavljuje samo iskljucivo u trudnoci ili postoje i drugi razlozi i koji su to? I da li je mozda moguce da belara ima veze s time?
Ne mogu sa sigurnoscu reci tocno od kada ju imam jer prije nisam obracala pozornost na trbuh ali ona stvarno ovako na prvu nije primjetna i drugi je ne primjecuju tek onda kad im kazem i kad bolje pogledaju ja ju naravno odmah primjetim jer je ipak malo tamnija od ostatka koze
Hvala unaprijed

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Takva promjena se može javiti i u trudnoći, ali može biti povezana i s uzimanjem oralne kontracepcije.

nnensi

Postovani,
Moja mama ima 65 godina i izrazito taman ten lica. Vec godinu - dvije unazad ima na nosu svijetlo smedju fleku promjera pola centimetra koja se povremeno peruta i bude svijetlija pa opet smedja. Cesto boravi na suncu u vrtu. Ne boli ne svrbi, kao pigmentacija osim sto se pomalo peruta. Sta bi moglo da bude i koju kremu preporucujete.
Hvala unaprijed na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno je riječ o solarnom lentigu. Promjeni koja nastaje zbog dugotrajne izloženosti lica UV svjetlu. Kreme neće biti dovoljno učinkovite. Najbolji bi bio tretman nekim od lasera za ukanjanje pigmentnih tvorbi (npr. rubinskim laserom).

Salome

Poštovani,prije dva dana nakon kratkog boravka u hladnoj prostoriji iznenada mi se je pojavio plik poput ugriza komarca na jednom laktu i pocelo je uzasno svrbiti,nakon par sekundi i na drugom a zatim po straznjici i bokovima,crveni plikovi i svrbez!Nakon nekog vremena je proslo ali je drugi dan nakon kratkog boravka vani pocelo opet po koljenima,gležnjevima,straznjici,zglobovima na rukama da bi danas nakon dužeg boravka vani pocelo opet još više