Endokrinologija i dijabetologija

Amenoreja

Matilda

Imam 22 godine i već 1.5 godina amenoreju. Visoka sam 157cm, težina 45kg. Može li se hormonskim tabletama uspostaviti normalan ciklus? Hvala

prim.dr. I .Pavlić-Renar, dr.med

Izostanak mjesečnice (amenoreja) koja se već bila pojavila (sekundarna amnenoreja) vidljiv je rezultat poremećaja u sazrijevanju jajnih stanica u ženinom organizmu, izostanka ovulacije i s tim povezanog izostanka normalnih oscilacija ženskih spolnih hormona. Kako u Vas mjesečnica izostaje već 1,5 godinu svakako je potrebno ustanoviti uzrok. Određenom broju žena to nije nikakav problem dokle god žena ne želi zatrudnjeti za što je neophodna ovulacija. Tada se ona stimulira određenim ljekovima i postupcima. Dakle liječniku se svakako trebate javiti da bi se utvrdio uzrok izostanka, a liječenje će ovisiti i o vašim planovima.