Endokrinologija i dijabetologija

RIST i RAST

Charlie

U kojoj zagrebackoj bolnici mogu obaviti ove pretrage?
Naime, pokusala sam to saznati telefonski i zasad ustanovila da RIST rade na Rebru i u Vinogradskoj, medjutim ne rade RAST.
Kakve su to zapravo pretrage, tj. sto tocno pokazuju?

Unaprijed hvala.

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

ODGOVOR: RIST i RAST su alergološke pretrage koje daju informaciju o reakciji organizma na alergene (uzročnike preosjetljivosti). RIST nam govori o ukupnom odgovoru organizma dok pomoću RASTA možemo dobiti uvid u reakciju na pojedinog uzročnika preosjetljivosti u bolesnika. Nažalost ne mogu vam odgovoriti gdje možete obaviti navedene pretrage. Najbolje bi bilo da nazovete laboratorije ostalih bolnica u Zagrebu, a sigurno bi vam u dobivanju tražene informacije mogao pomoći i liječnik koji je zatražio pretrage.