Endokrinologija i dijabetologija

dijabetes

Nena

Imam dečka koji je dijabetičar i prima inzulin dva puta dnevno. Mene brine kolika je vjerojatnost da nam dijete oboli od te iste bolesti ili se već rodi bolesno.
Unaprijed hvala na odgovoru!

Dr Ivana Pavlić Renar

Rizik da dijete oca sa šećernom bolešću tipa 1 (kakvu ima Vaš dečko)dobije istu bolest prije 40. godine života je oko 5%, drugim riječima šansa je oko 1:20, što jest značajno više nego da nitko u obitelji nema. S druge strane, samo jedna desetina novootkrivenih bolesnika sa šećernom bolešću tipa 1 ima bliskog rođaka (roditelja, sestru ili brata, dijete) s tom bolesti.
Dr Ivana Pavlić-Renar