Endokrinologija i dijabetologija

dijabetes i dlakavost

roberta

unazad godinu dana pojavila mi se pojačana dlakavost na stražnjem dijelu natkoljenice, pojačala se dlakavost potkoljenice, dlake su se pojavile i oko bradavica na grudima i na stražnjici. Ima li to veze sa dijabetesom (dijabetičar sam već 6 godina, tip I) koje pretrage bi trebalo obaviti i gdje? Hvala

Dr Ivana Pavlić Renar

Ne može se lako povezati dijabetes i dlakavost. Pojačana dlakavost, naročito ako je "muškog" tipa u žene, može biti odraz nekog poremećaja lučenja žlijezda s unutarnjim lučenjem (nadbubrežne, jajnika ili hipofize), ali može biti i potpuno bezazlena pojava. Nemam dovoljno podataka o Vama da bih Vam mogla savjetovati išta konkretnije. Bilo bi dobro otići na pregled najbližem endokrinologu koji će Vam nakon iscrpnog razgovora i pregleda odrediti treba li i koje dodatne pretrage učiniti.