Endokrinologija i dijabetologija

dijabetis i slijepoća

Vesna

Moj otac ima 63 godine, boluje od dijabetisa već 15 godina.
Prije 4 mjeseca naglo se pogoršalo stanje sa vidom počevši sa suzenjem, sve slabijim vidom i na kraju nastao je glaukom.
Prije dvije godine redovito je išao okulisti-specijalisti poradi intervencije laserom ali nije bilo učinka.
Na kraju nakon svih poznatih i mogućih(???) intervencija liječnika glaukom je prouzročio slijepoću.
Otac je nakon svega šokiran ali ipak nada se kako bi mu se vid povratio.
Molim Vas stoga, postoji li ikakva mogućnost (možda operativni zahvat) da moj otac ponovo vidi.
Ako je to ikako moguće molimo Vas uputite nas na pravu adresu.

Puno Hvala!

Dr sc Ivana Pavlić Renar

Dijabetička retinopatija je vodeći uzrok sljepoća u razvijenom svijetu. Lasersko liječenje ranih retinopatskih promjena najefikasniji je način smanjenja rizika sljepoće. Nažalost, to se ne da uvijek izbjeći, posebno u bolesnika u kojih postoji i druga teška bolest oka. Teško je reći ima li još kakvih mogućnosti da se Vašem ocu pomogne. Kako kažete, redovno se oftalmološki kontrolirao i sigurno bi mu oftalmolozi već savjetovali zahvat da postoji takva mogućnost. Ako ste u dilemi, jedino što možete dodatno učiniti je da Vaš otac učini dodatnu konzultaciju u kojoj od oftalmoloških klinika (u Zagrebu Oftalmološka klinika KBCa Rebro, KB Sestara milosrdnica te Očni odjel KB Dubrava i OB Sv Duh).