Endokrinologija i dijabetologija

dojke

Snezana

Postovani,

Imam izuzetno male dojke, sto nije genetski problem. Imam 27god., redovne mjesecnice, bebu od 9mjeseca, koju sam dojila do prije 3mj. Ni trudnoca, niti dojenje nisu delovali da postaju barem i malo vece. Trebam li raditi nekakve pretrage ili problem je konstitucija?
I nesto drugo: mjesec dana od kad sam prestala dojiti osjetila sam malenu kvrzicu ispod bradavice desne dojke (iskljucivo sam iz te dojke dojila). Oko mjesec dana osjecala sam i probadajuce bolove, koje sada su nestale. Mislim da sam osjetila istu takvu kvrzicu i na ljevoj, ali manja. Ima li to veze sa dojenjem iskljucivo sa te strane, mislite da ce se smanjiti s tijekom vremena, ili ipak moram na pregled?

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Veličina je vaših dojki očigledno konstitucionalna te daljnje pretrage zbog same veličine nisu potrebne. Što se kvržica tiče nažalost nemam dovoljno podataka da vam na to pitanje sa sigurnošću odgovorim a za dijagnozu bi bilo potrebno učiniti i pregled dojke. Savjetujem vam da se svakako obratite svom liječniku obiteljske medicine koji će pregledom ustanoviti da li navedene promjene zahtijevaju daljnji pregled i obradu te u slučaju da je to potrebno uputiti vas nadležnom specijalisti