Endokrinologija i dijabetologija

EKLAMPSIJA

SNJEŽANA

Poštovani,
Prije godinu dana u 32. tjednu trudnoće imala sam eklampsiju.
Sada se pripremam za drugu trudnocu i ginekolog mi je pored ostalog preporučio i pregled štitnjače.Molim vas da mi kažete kakve točno pretrage trebam napraviti. HVALA

Dr Ivana Pavlić Renar

Štitnjača je žlijezda koja luči hormone što utječu na čitav metabolizam, tako da nije dovoljno pregledati samo samu štitnjaču nego se pri općem pregledu i iz razgovora s pacjentom koji navodi svoje eventualne tegobe može vidjeti ima li znakova koji upućuju na poremećaj štitnjače. Što se tiče laboratorijskih pretraga, osnovno je odrediti koncentraciju hormona štitnjače tiroksina (T4) i hormona hipofize koji potiče štitnjaču (TSH) u krvi. Najjednostavnije je da razgovarate sa svojim obiteljskim liječnikom, on će Vas ili uputiti endokrinologu koji će učiniti pregled i odrediti koje pretrage učiniti, ili sam pregledati i poslati da se učini pretraga ova dva hormona.