Endokrinologija i dijabetologija

GPT

branka

Nisam baš sigurna da sam na pravom forumu ali se nadam da ćete mi odgovoriti.
Moj suprug ima 45 god i na sistematskom pregledu su mu u krvi povišeni GPT = 58,4 sve ostalo je u redu i on nema nikakve probleme niti bolove. O čemu se radi?

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Uredne vrijednosti GPT ili ALT kako se još označava su do 48 i ovako diskretno povišene vrijednosti nemaju nikakvog kliničkog značaja. Diskretno povišene vrijednosti često se javljaju kod pretilih a zdravih ljudi. Ako vaš suprug ima višak kilograma to je najvjerojatniji uzrok navedenog blagog povišenja ( ukoliko je inače zdrav i ne uzima nikakve ljekove kao što navodite)
U mnogim bolestima i kako posljedica uzimanja različitih ljekova mogu se pojaviti povišene vrijednosti ALT ali tada su vrijednosti daleko više. Dakle razloga za zabrinutost nema.