Endokrinologija i dijabetologija

hašimoto

Zlatko

Zanima me bolest ili poremećaj rada štitnjače-zvana hašimoto- njena terapija i izgledi za izliječenje,
radi se o mlađoj ženskoj osobi (15 godina) i ona uzima supstituciju hormona u količini od 1/2 vobenola.

Dr.sc. Ivana Pavlić Renar

Hashimotova bolest je kronica upala stitnjace uzrokovana stvaranjem antitijela na stanice stitnjace. Sporog je tijeka i postupno dovodi do potpunog nedostatka hormona stitnjace. Supstitucijsku (nadomjesnu)terapiju hormonima stitnjace treba uzimati stalno. Vobenol je jedan od preparata koji sadrze hormone stitnjace. Bolest nije izljeciva u smislu da se antitijela prestanu stvarati i pocne ponovo sekrecija hormona stitnjace. Medutim, s odgovarajucom supstitucijom zbog koje je potrebno povremeno mjeriti razuinu hormona stitnjace i tireotropnog hormona u krvi da bi se odredila dobra doza, prognoza je dobra i osobe s Hashimotovim tireoiditisom ne osjecaju se bolesnima.