Endokrinologija i dijabetologija

hipotireoza i kontrac.pilule

Maya

Imam 22 godine i od rođenja uzimam nadomjestne hormone štitnjače jer mi je ustanovljena Hypothireosis conatalis.
Nedavno sam bila kod ginekologa koji je budući da imam problema s tenom (akne) i to ne samo po licu, predložio ultrazvuk jajnika.
Na ultrazvuku je ustanovljena policističnost jajnika. Ginekolog je rekao da su moji problemi s tenom i neredovitim mjesečnicana možda uzrokovani time i da se to možda popravi uzimanjem kontracepcijskih pilula no budući da imam hipotireozu predložio je savjetovanje s endokrinologom. Zanima me da li bi uzimanje novih hormona u pilulama imalo kakav štetan učinak na moje dosadašnje stanje koje je inače zadovoljavajuće (razine T3 I T4 su u redu).
Maja

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Možemo vas utješiti , navedeno uzimanje hormona neće imati nikakav neželjeni učinak na vašu osnovnu bolest te ukoliko postoji potreba za uzimanjem kontracepcijskih pilula ne postoji razlog sa endokrinološke strane (prema iznesenim podacima) zbog kojih ih nebi smjeli uzimati.