Endokrinologija i dijabetologija

Hormon rasta

Jelena

Kakav je rizik uzimanje hormona rasta da bi se poboljšala kvaliteta zivota
u klimakteriju?.Imam 54 godine.Nemam vise menstruaciju.Jedno sam vrijeme uzimala Activelle, ali sam prestala.Tvrtka Longevity iz Amerike nudi preko interneta takav preparat uz popis svih dobrobiti koji se postizu uzimanjem hormona rasta.Naravno mislim na rizik od raka.
Hvala na odgovoru.
S postovanjem Jelena

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Prema sadašnjim sazanjima, rizik raka nije značajan. Neupitni su neki povoljni učinci hormona rasta na organizam koji stari, međutim terapija je skupa i teško je ocijeniti koliko je opravdana. Dugoročnih velikih studija još ni nema.