Endokrinologija i dijabetologija

iscjedak

katarina

Poštovani doktore!
Prije dvije godine sam primjetila da iz obje dojke mogu istisnuti koju kap prozirne ili blijedo žućkaste tekućine.Tada me to nije previše zabrinjavalo i ciklusi su mi bili uredni.
Prije godinu dan menstruacija je postala neuredna,naime prije pravog krvavenja sam imala smeđkasti iscjedak koji je trajao od 3 do ponekad i 8 dana.Ginekolog mi je kazao(bez ikakvih hormonskih analiza) da se vjerojatno radi o ranijem propadanju žutog tijela i pila sam Dabroston.
Ništa se poslije nije promjenilo.Prije manje od mjesec dana vaginalnim ultrazvukom mi je nađena tzv. vodena cista koju trebam kontrolirati a iscjedak iz dojke još imam(samo kad poprilično jako stisnem dojke).
Zanima me da li se može raditi o hiperprolaktinemij(da li je iscjedak iz dojke glavni simptom) ili to radi cista?
Da li je uopće normalan bilo kakav iscjedak iz dojki? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru!

Dr Ivana Pavlić Renar

Zaista bi se moglo raditi o hiperprolaktinemiji, iako je ona moguća i bez iscjedka. Mnogi hormonski dibalansi (neravnoteže) koje mogu biti prolazne, a ne znak neke bolesti mogu uzrokovati povremene iscjedke iz dojke. Stoga strogu uzevši takav iscjedak može biti varijanta normalnog.