Endokrinologija i dijabetologija

jodiranje

Marija

Poštovani,

dana 21.11 primila sam terapijsku dozu J-131 u količini od 185 MBQ (5 mCi) nakon čega sam puštena kući iz bolnice. S obzirom da živim sa kćeri i njenom obitelji (2 male unučadi) zanima me koliko dugo moram biti udaljena od njih kako ne bih ugrozila njihovo zdravlje.
U brizi sam jer dobivam razne informacije vezane uz rehabilitaciju.
Koliko je sam postupak jodiranja opasan po moje zdravlje?

Unaprijed zahvaljujem

Marija

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Nakon radioojod terapije se bolesnika odvaja od drugih – naročito djece, da bi se izbjeglo nepotrebno izlaganje zračenju. Međutim, to treba samo nekoliko dana. Vaše zdravlje nije ugroženo ovim postupkom: to je mala doza zračenja, koje djeluje uglavnom lokalno. Boljitak zbog izliječenja hiperireoze daleko je veći od potencijalne štete te količine zračenja.