Endokrinologija i dijabetologija

nalazi

zeljka

Postovani!
Rodjena sam 1966. a muz 1970. Vec dvije godine pokusavam zatrudniti. Prve godine bez lijecnicke pomoci, a sad godinu sa - bezuspjesno.
Meni je ustanovljena anovulacija i date tablete Klomifen. Koristila sam ga cetiri mjeseca i svaki put je doslo do ovulacije (nekad bi bio jedan, nekad dva, tri...pet preovulatornih folikula. Preovulatorni folikul bi bio nekad u desnom, a nekada u lijevom jajniku).Sad cetiri mjeseca ne koristim Klomifen, ali ovulacije ima (desno folikul posljednji put 21,3X17,3mm, a lijevo nista).Inace,uterus je uredne velicine. EMR trolisnat. Oba ovarijijuma uredne velicine i strukture. Desni ovarijum privucen uz uterus.Douglas slobodan.Bazalna temperatura poraste sa 36,5 na 37 stupnjeva,deset do sedam dana prije nego cu dobiti menstruaciju. Dvanesti dan ciklusa radjen je estradiol i iznosio 207 pmol/L. Cetrnaesti dan ciklusa radjen je folikulostimulirajuci hormon (FSH) i iznosio je 9,3IU/L i luteinizirajuci hormon (LH) iznosio je 91,0 IU/L. Osamnesti dan ciklusa radjeni su FSK i iznosio 7,5 IU/L; LH - 39,0 IU/L i progesteron 17,7 nmol/L. Suprug je radio tri spermograma. Prvi je bio uredu, sa ukupnom pokretljivoscu od 65%. Drugi nalaz je radjen nakon 10 mjeseci i mjesec dana uzimanja Provirona - volumen je bio 8 (normal vr. od 2-6); viskozitet smanjen; ukupna pokretljivost 50%: stepen pokretljivosti + (normalna vr. +++).Treci nalaz je radjen na drugom mjestu nakon uzimanja jos dva mjeseca Provirona (ukupno tri mjeseca) i rezultati su: kolicina sperme(ccm)-3,5; kozistencija normalna;viskozitet-normalan; ph sperme 7,8; broj spermija(mil/ccm)-120; ejakulat (broj/mil)-420; pokretni spermatozoidi(%) 70; progresivno-pokretni(%)-35; kvalitet pokretljivosti-slab; normalni spermiji (%)-70; patoloski oblici(%);30; leukociti-na v.p.2-3L. Nalaz urologa je uredan. Suprug sada ne uzima nista,kao ni ja.
Mozete li nam protumaciti nalaze i uputiti sto da radimo?
Nitko mi ne zna reci zasto je kod mene povecan LH.
Unaprijed zahvalni na pomoci!

Dr. sc. Ivana Pavlić Renar

Ukratko se može reći da imate "podijeljeni" problem - u Vas ovulacije (sazrijevanja jajne stanice) nisu redovne, ali ih se može stimulirati, a u supruga spermiogram ne izgleda idealno. Nije nemoguće spontano začeće, ali s obzirom na dob dobro je da ste krenuli u aktivno potpomognuti pristup. Mislim da ne bi bilo dobro ulaziti ovako napismeno u prevelike detalje. Trebali bi u osobnom kontaktu s centrom gdje ste se do sada liječili razjasniti što Vam nije jasno. Ukoliko želite čuti i drugo mišljenje javite se u neki drugi centar za rješavanje problema bračne plodnosti. Takvih centara u Hrvatskoj ima nekoliko. Osobno Vam mogu preporučiti onaj u Sveučilišnoj klinici "Vuk Vrhovac" u Zagrebu koji ima visokorazvijene dijagnostičke i terapijske metode pristupa oboma partnerima.

pp

ivona pisano:
>
> Postovani!
> Vec dvije godine pokusavam
> zatrudniti. Prve godine bez lijecnicke pomoci, a sad godinu
> sa - bezuspjesno.
> Meni je ustanovljena anovulacija i date tablete Klomifen.
> Koristila sam ga cetiri mjeseca i svaki put je doslo do
> ovulacije (nekad bi bio jedan, nekad dva, tri...pet
> preovulatornih folikula. Preovulatorni folikul bi bio nekad u
> desnom, a nekada u lijevom jajniku).Sad cetiri mjeseca ne
> koristim Klomifen, ali ovulacije ima (desno folikul
> posljednji put 21,3X17,3mm, a lijevo nista).Inace,uterus je
> uredne velicine. EMR trolisnat. Oba ovarijijuma uredne
> velicine i strukture. Desni ovarijum privucen uz
> uterus.Douglas slobodan.Bazalna temperatura poraste sa 36,5
> na 37 stupnjeva,deset do sedam dana prije nego cu dobiti
> menstruaciju. Dvanesti dan ciklusa radjen je estradiol i
> iznosio 207 pmol/L. Cetrnaesti dan ciklusa radjen je
> folikulostimulirajuci hormon (FSH) i iznosio je 9,3IU/L i
> luteinizirajuci hormon (LH) iznosio je 91,0 IU/L. Osamnesti
> dan ciklusa radjeni su FSK i iznosio 7,5 IU/L; LH - 39,0 IU/L
> i progesteron 17,7 nmol/L. Suprug je radio tri spermograma.
> Prvi je bio uredu, sa ukupnom pokretljivoscu od 65%. Drugi
> nalaz je radjen nakon 10 mjeseci i mjesec dana uzimanja
> Provirona - volumen je bio 8 (normal vr. od 2-6); viskozitet
> smanjen; ukupna pokretljivost 50%: stepen pokretljivosti +
> (normalna vr. +++).Treci nalaz je radjen na drugom mjestu
> nakon uzimanja jos dva mjeseca Provirona (ukupno tri mjeseca)
> i rezultati su: kolicina sperme(ccm)-3,5; kozistencija
> normalna;viskozitet-normalan; ph sperme 7,8; broj
> spermija(mil/ccm)-120; ejakulat (broj/mil)-420; pokretni
> spermatozoidi(%) 70; progresivno-pokretni(%)-35; kvalitet
> pokretljivosti-slab; normalni spermiji (%)-70; patoloski
> oblici(%);30; leukociti-na v.p.2-3L. Nalaz urologa je uredan.
> Suprug sada ne uzima nista,kao ni ja.
> Mozete li nam protumaciti nalaze i uputiti sto da radimo?
> Nitko mi ne zna reci zasto je kod mene povecan LH.
> Unaprijed zahvalni na pomoci!