Endokrinologija i dijabetologija

neredovite mjesecnice

IVA

Zbog neredovitih mjesecnica napravila sam hormonalne testove u 4.danu ciklusa.
rezultati:
T4 122.8 nmol/l
TSH 2.6 mIJ/L
FSH 5.66 IJ/L
LH 11.10 IJ/L
PROLAKTIN 459.2 mIJ/l
ESTRADIOL 0.15 nmol/L

Molim vas mozete li mi objasniti ove rezultate i kakva terapija je potrebna.Inace pregled vaginalnom sondom nije pokazao na problem policistickih jajnika.

Dr Ivana Pavlić Renar

Teško je interpretirati nalaze koje ste predočili jer različite metode imaju nešto drugačije referalne raspone, pa je važno da i oni budu navedeni (pogotovo je neuobičajeno koncentraciju prolaktina izražavati u J/L). U grubo, čini se da se radi o normalnom lučenju hormona štitnjače, a po ostalim homonima ne bi se sa sigurnošću moglo reći da se radi o potpuno regularnom ciklusu, ali nema značajnog nesrazmjera hormona. Nalaz prolaktina ne može se interpretirati bez referalnih vrijednosti. Što se tiče potrebe terapije, ovisi o Vašoj dobi, općem stanju i željama. Naime, u posve mladih i u žena pred menopauzu neredovite mjesečnice su uobičajene i ne treba ih uvijek "liječiti": najčešće se spontano uspostavi ritam (u mladih) ili se ciklus prekida (u onih drugih). Postoji li želja za trudnoćom ciklus treba regulirati uz ginekološki nadzor; ako nasuprot postoji želja za sigurnom kontracepcijom opet uz konzultaciju ginekologa treba odabrati metodu (napominjem da i inače nesigurna metoda računanja "plodnih dana" u neredovitim ciklusima ne dolazi uopće u obzir). Napominjem i da svako stanje tjeskobe ili napetosti, kao i tjelesne boli ili patnje koja traje dulje vrijeme može uzrokovati poremećaje menstruacijskog ciklusa koji se regulira kako se popravi i opće stanje.