Endokrinologija i dijabetologija

ogt

lea

Stovana doktorice,
zanima me koje su normalne vrijednosti razine secera u OGT-testu(nadam se da sam dobro napisala).
Zahvaljujem na odgovoru!

Dr.sc. Ivana Pavlić Renar

Test oralnog opterećenja glukozom (engleski: oral glucose tolerance test, odatle kraćenica OGTT) koristi se u dijagnostici šećerne bolesti. Sastoji se u tome da se natašte popije 75 g glukoze (grožđanog šećera) otopljene u vodi i mjeri šećer u krvi natašte i 2 sata poslije ovakvog opterećenja. Dijagnističku vrijednost ima šećer natašte od 7,0 mmol/L ili više: ako je toliki najmanje dva puta, OGTT nije ni potrebno raditi: osoba ia šećernu bolest. Ako je on, međutim, manji a imamo razloga za sumnju na šećernu bolest ili je 7,0 mmol/L bio samo jednom, a ponovljeni rezultat daje nižu vrijednost, test treba ponoviti. Dijagnoza šećerne bolesti postavlja se ako je vrijednost nakon 2 sata 11,7 mmol/L (ako se radilo iz uzorka dobivenog iz vene) ili 12,2 (ako je uzorak iz kapilare). Međutim, i vrijednost niža od toga, ali veća od 8,7 mmol/L (koliko se smatra maksimalnom normalnom) ukazuje na loše podnašanje opterećenja šećerom. Kažemo da je tolerancija glukoze oštećena ili poremećena. Osobe s takvim rezultatom testa nemaju doduše šećernu bolet, ali je dokazano da im je rizik razvoja srčanožilnih bolesti visok, kao i rizik razvoja šećerne bolesti. Ovo naročito vrijedi za one osobe koje uz ovo imaju i druge rizične čimbenike tih poremećaja: debljinu, obiteljsku skonost infarktu srca ili mozga, visoki krvni tlak, visoke masnoće u krvi, pušenje. Stoga takvim osobama treba savjetovati zdravu prehranu, jednako kao osobama s manifestnom šećernom bolešću, tjelovježbu te eliminaciju drugih rizičnih čimbenika koliko je moguće (regulacija tjelesne težine, prestanak pušenja, regulacija krvnog tlaka i masnoća: ako nije moguće osnovnim liječenjem, dodatkom lijekova). U trudnoći je poremećena tolerancija glukoze posebno značajna jer može napredovanjem trudnoće preći u pravu šećernu bolest koja je opasna i za dijete i za majku. Stoga se u trudnoći ne razlikuje poremećena toleracija glukoze i šećerna bolest: govori se jednostavno odmah o trudničkoj šećernoj bolesti koju treba energično liječiti s ciljem da šećer u krvi bude trajno normalan.