Endokrinologija i dijabetologija

Pitanje

Ivana

Poštovani ,molim Vas odgovorite mi što je to tireoditis subakutni.Hvala

Dr Ivana Pavlić Renar

Subakutni (De Quervainov) tireoiditis je upala štitnjače koja nastaje razmjerno naglo, u pravilu je bolna i traje do nekoliko tjedana uz simptome opće upale (visoka tjelesna temperatura, opća slabost i umor) rjeđe uz simptome prolazn hipertireoze (povišene aktivnsoti hormona štitnjače).Prolazi spontano, no radi ublažavanja simptoma često treba davati antiupalna sedstva i lijekove protov bolova.