Endokrinologija i dijabetologija

povećana štitnjača

Ana

U zadnje vrijeme mi je više osoba reklo da mi je štitnjača naizgled povećana, i ja sam to primjetila, ali tome nisam pridavala pažnju.
Da li bi trebala obaviti kakav pregled i kakav utjecaj na zdravlje može to imati?
Imam 43 godine, pušač sam. Da li povećana štitnjača može uzrokovati podražaj za kašalj ili da to pripišem pušenju?

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Najbolje bi bila da se za početak obratite svom liječniku opće medicine koji će vas pregledati i procijeniti da li je potrebno što učiniti. Bolesti štitnjače su vrlo česte u žena i ako se prepoznaju i liječe nemaju dugotrajnih posljedica na zdravlje tako da se ne morate brinuti samo učinite potrebne preglede. Da bi podražila na kašalj, štitnjača bi trebala biti jako velika. To je puno rijeđe od podražajnog kašlja u pušaca tako da bih u vašem slučaju kašalj svakako pripisala cigaretama