Endokrinologija i dijabetologija

prematurne telarhe

zabrinuta mama

Djevojčici (20mj.) su dijagnosticirane telarhe III stupnja, i pubarhe I stupnja, nakon sto je 7mjeseci prije pedijatar uočio povećane grudi.
Visina je u skladu s roditeljskom. Rečeno nam je samo da je možda u pitanju uranjeni pubertet, i zakazana je kontrola za 6mj. Obavljen je samo pregled (bez horm. statusa)
Zanima me, ako se potvrdi DG preuranjenog puberteta, dali postoji terapija i kako se lijeci, te prognoza. Poštovanje... i hvala na odgovoru

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Vašoj djevojčici svakako je potreban pregled i nadzor pedijatra-endokrinologa. Za dijagnozu će biti potrebno učiniti mjerenje hormona i dodatne pretrage. Ponekad se preuranjene pubarhe i telarhe javljaju bez ostalih znakova preuranjenog puberteta. Razlozi preuranjenog puberteta su različiti a ovisno o njima vrste terapije i daljnja prognoza.