Endokrinologija i dijabetologija

Stitnjaca

Dajana

Postovani

Operirala sam stitnjacu prije tri mjeseca.Imam 26g.
Odstranjen mi je desni rezanj,osjecam se dobro i vratila sam se normalnom nacinu zivota.Ne osjecam nikakve probleme.
Zamolila bi vas da mi jednostavnije objasnite nalaz koji sam dobila poslije operacije.
U biti se svi slazu da je ok ali mi niko nije rekao o cemu se zapravo radilo i da li bi to moglo ostaviti neke posljedice.

Tumorski cvor kompletno u tankoj vezivnoj kapsuli gradjen od jako umnozenih zbijenih folikula minimalnog stepena varijabilnosti u obliku i velicini a dijelom od veoma sitnih gusto zbijenih folikula,fokalno solidne gradje bez lumena sa redanjem u trabekuli i manja solidna podrucja uz oskudnu vezivnu osnovu.Epitelne folikularne celije samo fokalno pokazuju umjerenu anizocitozu i anizonukleozu sa pojedinacnim jedrima koja posjeduju centralna jedarca.Hiper hromazija je odsutna a mitoze su rijetke.Nema vaskularne niti invazije u kapsuli od strane opisanih epitelnih celija.
Nalaz odgovara adenomu stitne zlijezde.

Nisam radila scintigrafiju i da li mi je potrebna?
Zahvaljujem

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Adenom znači benigni tumor i operacija jest izliječenje, pa ne treba nikakvo dodatno liječenje. S obzirom da je tkiva štitnjače sada manje, razumno je povremeno kontrolirati razinu hormona.
Ne vidi se razloga da bi se sada radilo scintigrafiju.