Endokrinologija i dijabetologija

stitnjaca

JASNA

dijagnoza\ hyperthyreosis florida
zadnji put sam bila na pregledu 12.10.2001. FT4 27,9 FT3 11,8 TSH 0.003 Nemam nekih vecih tegoba osim cestog lupanja srca koje mi se cesto desava uvece, u zadnje vrijeme sam postala jako razdrazljiva,nervozna.Pijem samo PTU i to 4 puta dnevno.Imam zdravstvenih problema sa suprugom, invalid ,i cesto sam sa njim isla u toplice i na more zbog terapija dali to moze da utjece na moje stanje?

Dr sc Ivana Pavlić Renar

Tegobe koje opisujete (lupanje srca, razdražljivost, nervoza) u vezi s s nedovoljno kontroliranom pretjeranom aktivnošću hormona štitnjače što je vidljivo i iz nalaza. Propiltiouracil (PTU) jest lijek za to stanje, on suprimira (koči) pretjerano lučenje hormona štitnjače. Nalazi nisu sasvim svježi, a kako Vama nije dobro prelažem da se javite endokrinologu radi kontrole i revizije liječenja. U međuvremenu se javite svom liječniku jer dolazi u obzir da Vam prepiše sedativ i/ili beta blokator radi ublažavanja simptoma. Dok je štitnjača hiperaktivna svaki psihički i fizički napor sigurno teže podnašate, ali inače ne bi bilo direktne veze Vašeg zdravstvenog problema i stanja ašeg supruga.