Endokrinologija i dijabetologija

stitnjaca?

mia

Molim Vas da mi kazete da li navedeni simptomi imaju veze sa stitnom zlijezdom. Naime vec duze vramena imam osjecaj da me nesto gusi u onom mekom dijelu na spoju vrata i grudnog kosa.Menstruacije su mi neko vrijeme izostajale i po petnaest dana.Cesto me uhvate drhtavice ,boli me glava i imam mucnine.Prilicno sam sklona mijenjanju raspolozenja i u posljednje vrijeme pod velikim stresom. Osjecaj u grlu taje vec 4 mjeseca ,izostajanje menstruacije isto, a mucnina i glavobolje u zadne vrijeme (moguce da nisu ne vezane za ove prve dvije navedene pojave).Moram napomenuti da su mi se mjesecnice sada opet vratile u normalu ,ali me jos uvijek gusi.Da li ove pojave imaju veze sa stitnom zlijezdom ili je ipak pojava uzrokovana psihickom napetoscu? Hvala M.

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Bez izmjerenih razina hormona štitnjače u krvi ne može vam se reći imaju li tegobe veze s bolešću štitnjače ili možda psihičkom napetošću. Obje vrste poremećaja vrlo su česte u mladih žena. Treba učiniti detaljan liječnički pregled, hormone štitnjače te ukoliko se ne nađe bolest štitnjače i pregled psihijatra. Tek kada uzrok vaših tegoba bude pronađen biti će moguće pristupiti liječenju i riješavanju tegoba.