Endokrinologija i dijabetologija

trnci nakon obroka

Martina

Poštovani,
lijepo vas molim da mi pomogmete u rješenju mog problema: naime skoro uvijek nakon obroka mi se pojave trnci na dlanovima obiju ruku. Manifestacija traje oko 30-tak minuta sa slabljenjem intenziteta, ali je na početku dosta intenzivno i neugodno. No karakteristično je to da se pojavljuje samo nakon obroka siromašnog ugljikohidratima-tj. kada sam na "mesnoj dijeti". Da li se radi o oslabljenoj cirkulaciji, da li može biti povezano s dijabetesom( nemam ga ali mislim da je moguće da se kod mene razvila hiperinzulinemija usljed dugogodišnjeg debljanja i mršavljenja), ili o nečem drugom?
Unaprijed puno hvala

Dr. sc. Ivana Pavlić Renar

Teško je reći o čemu se radi, ali moram Vam nešto napomenuti: "mesna dijeta" nije za preporučiti. Time se nužno unosdi prevelika količina bjelančevina koja preopterećuje bubrege. Indirektno iz Vašeg pisma zaključujem da imate problema s tjelesnom težinom. Jasno da je za smanjenje tjelesne težine pametno izbaciti šećer iz prehrane, kao i proizvode od šećera. Međutim, redukcija svih ugljikohidrata nije zdrava: pazite na izbor (integralno brašno, crni kruh, namirnice bogate vlaknima: lisnato povrće, voće, grah, leća, slanutak). Vodite računa o energetskom ("kalorijskom"blunk sastavu. "Mesnom" dijetom nužno dobivate previše masnoća životinjskog podrijetla što je rizik ateroskleroze, a kako je već napomenuto, i previše bjelančevina. Stoga bez obzira na trnce koje je teško objasniti uzimanjem obroka, pokušajte naći zdraviji niskokalorični jelovnik za održavanje poželjne tjelesne težine.

marijana

molim vas...

pre tri dana su mi utrnula dva prsta na levoj ruci....to jos uvek traje....osecam prste ali je neugodno....i bojim se.
Molim vas sta bi to moglo da bude....imam 27 god. ...nalazim se u inostranstvu...i tesko mi je ovde doci do lekara. Da li mora da je srce...ili je moguce da je neki nerv u pitanju ?

Unapred Zahvalna

M.