Endokrinologija i dijabetologija

zabrinutost za polisistične jajnike

maja

pozdrav
imam dijagnozu pol.jajnika,ginekolag je tražio da se provjeri hormon PRL !!
Također imam i iscjedak(bijeli) iz obe dojke,čekam nalaz papa testa i zabrinuta sam. Doktor mi je ultrazvukom pronašao moguče ciste u oba jajnika.
Koji bi moguči razlozi bili tome(posljedice) ili kakva bi trebala biti terapija,
unaprijed hvala MAJA

Dr. sc. Ivana Pavlić Renar

PRL je prolaktin, hormon hipofize koji utječe na dojke i može uzrokovat iscjedak iz njih. Visoka razine prolaktina može uzrokovat neplodnost. Prolaktin raste u stresu, pod utjecajem nekih lijekova, ili zbog pojačanog lučenja iz malih benignih tumora hipofize. Uglavnom se kontrolira lijekovima koje treba trajno uzimati.
U svkom slučaju, još je rano za zaključke o čemu se u Vas radi. Treba sačekati nalaze testova koji su već učinjeni i temeljem njih odrediti daljnju obradu.