Kardiologija

Bolovi i pacemaker!

oko

Poštovani doktore,

imam 60 godina, prije 6 tjedana ugrađen mi je pacemaker i vrlo bih rado rekla da je sve u redu, ali nažalost nije.

Problem je u tome što on meni baš stvara neugodne bolove te je od prvog dana prisutan osjećaj kao da će ispast van,
a dok mičem rukom osjećam ga i mičem, a sve me to boli, smeta i ometa u svakodnevnom životu tj. očajna sam.

Čitajući o tome te razgovarajući sa osobama koje su ugradile uređaj isti dan kad i ja pa nemaju nikakve bolove, shvatila sam da moja situacija nije uobičajena.
Da bi bolje shvatili o čemu ja pričam prilažem vam link na fotografiju da vidite o čemu se ovdje radi.
http://fotos.fotoflexer.com/78e95afb8d5a492e8d0538525acb8ced.jpg

Kao što vidite moj pacemaker nije ispod ključne kosti kao što su imali drugi pacijenti koje sam srela i kao što opisuju i prikazuju stručne slike,
rez je na posve drugačijem mjestu, ispod ramena i pacemaker je točno ispod reza tj. tik do početka pazuha.
Ponavljam, sve to ne bi bilo važno da mi nije prisutna ta neugodna bol pa i bol u ramenu i sve ostalo već gore navedeno.

Molim Vas doktore recite mi što mi je činiti.

cimet

Pozdrav Oku,

kod mene je situacija gotovo identična, isti rez, ista pozicija pm, isti bolovi u ramenu, imam osjećaj da će mi probiti kožu, miče ga rameni zglob kod najmanjeg pokreta ruke i strah me je da se ne pomaknu elektrode u srcu.
I ja sam očajna jer mi se čini da je na krivom mjestu i da tu ne može ostati.
moje slike:
http://imageshack.us/photo/my-images/710/profiloo.jpg/
Operirana sam u Zagrebu na Rebru, 8. svibnja 2012., dakle prije 4 tjedna.
Mislim da je prof Robert Bernat na putu te postoji mogućnost da ne odgovori u skorije vrijeme.

Molim Oko da mi odgovori što prije ( dolaze godišnji odmori) i da stupimo u kontakt kako bi razmijenile informacije

oko

Poštovana Cimet,
Rado ću kontaktirati sa vama, recite kako, ovdje nema privatnih poruka
koliko vidim?
Pa vas molim recite kako da stupimo u kontakt, mailom, telefonom?

cimet

Poštovana Oko,
hvala što ste se javili, pokušala sam na forumu pronaći mogućnost za privatnu poruku, ali kako je nisam našla, poslala sam redakciji mail sa upitom kako da Vas kontaktiram, tj kako da direkno Vama pošaljem svoje kontakte. Čekat ću odgovor do sutra, ako ga ne dobijem svakako ću smislit nešto - jasno uz konzultaciju mlađe generacije.
Naša situacija nije nimalo uobičajena jer internet pruža gomilu podataka o mogućim neželjenim popratnim pojavama ugradnje pacemakera ili trajnog elektrostimulatora srca, ali baš nigdje nisam našla ništa slično Vašem i mojem problemu, samo sam sigurna da bi moglo biti opasno omalovažavati ga i zanemariti i da je bol samo dio problema.
Do sutra,
puno lijepih pozdrava

oko

Na žalost nismo jedine sa takvim problemima.
Na našim stranicama u Hr nema ništa o tome, ali zato na webu izvan Hr ima dosta korisnika sa istim problemom.
Isto im je ugrađeni pacemaker, pada u područje ispod pazuha i svima redom je bolno i neizdrživo.

cimet

Iako sam našla informacije o dosta neugodnih i opasnih nuspojava, nigdje nisam našla ništa o padanju pacemakera u pazuh.
Bilo bi mi drago da mi pošaljete linkove.
Nešto mi nije jasno, implantacija pacemakera spada u lakše operacije i radi se pod lokalnom anestezijom, ali komplikacije mogu biti životno opasne. Ako je danas moguće izvesti daleko kompliciranije operacije, kao što je na pr. transplantacija srca, zašto smo nakon tako lake osuđeni na neizdržive bolove i nepokretnost ruke?

oko

Evo, s obzirom da ne znam kako drugačije, a ovdje čekamo odgovore doktora, ja bih nastavila
na e mail oko.oko@net.hr pa mi se poštovana cimet javite da nastavimo razgovor.
Zahvaljujem uredništvu ako dopusti ovaj post.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

U oba slučaja bi trebalo bi napraviti pregled, s time da se prethodno učini i rtg slika prsnog koša s prikazom pacemakera i elektroda.