Kardiologija

Srceeeee

AidaIdaV

Postovanje!
Imala sam prije par mjeseci "napad", srce mi je odjednom pocelo lupati. U hitnoj su mi dali injekciju i rekli da se javim doktoru. Ponovo se javilo u januaru, sad sa dodatnom teskocom u disanju. Dali su mi kisik i apaurin injekciju. Mislim da me i panika jos vise uhvati, ali skoro uvijek je posredstvo stres. Izvadila sam nalaze, krv je u redu- u granicama. Pluca su cista, internista mi je rekao da nema nista zabrinjavajuce. Kardiolog me zabrinuo! Odmah su me uputili na lezanje u bolnicu. Isla sam u savjetovaliste, rekli su mi da je prisutan neki sum, ali da ipak moraju kontrolisati klinicki. Nalaz kardiologa je slj. :
- Auskultatorno na plucima nalaz bez osobitosti.
- Cor : akcija scra ritmična, tonovi jasni, uz sistolni šum nad ictusom.
- Abdomne : bez promjene
- Na nogama nema edema
- EKG : Sinusni ritam, frekvence 70/min , skretanje el osi u desno.
DG : Vitium cordis cong
susp ASD
Cor comp

Ja ovo nista ne razumijem, a doktorica i nije bila bas raspolozena da mi malo bolje objasni, pa Vas molim da mi odgovorite!

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Trebali biste svakako napraviti ultrazvuk srca (po potrebi i transezofagijski, tj. kroz jednjak). O tome nalazu bi ovisilo što eventualno dalje poduzeti.

AidaIdaV

Hvala Vam na odgovoru!
Lezala sam u bolnici, pronasli su mi urodjenu srcanu manu (bas na toj tzv.sondi- kroz jednjak), i srcani zalizak koji prolabira 5 mm. Koristim korvitol - ujutru 25 mg, aspirin 100. Samo sto se cudno osjecam od tableta, osamuceno, osjecam vrtoglavicu, opadne mi pritisak... Zanima me da li je to normalno, ili treba da prekinem terapiju? I koliko dugo se inace koristi ova terapija, ili cu morati ovo dozivotno koristiti?
Ovo je zakljucno misljenje pri otpustu iz bolnice : Prolaps prednjeg mitralnog kuspisa sa neznatnom mitralnom regurgitacijom. Ehokardiografski se verificiraju uredne dimenzije svih srcanih supljina sa urednom sistolnom funkcijom, EF 60% te redudantnijim prednjim mitralnim listicem koji prolabira za 5 mm i ocuvane je pokretljivosti. Na uradjenom EKG Holter monitoringu u toku hospitalizacije registruje se respiratorna aritmija te sinusna tahikardija koja ide do 170/min. Biohumoralni status ostaje uredan. Nalaz TEE prikaze PMK blago prolabira u LA. U predjelu par membranacea IVS-a uoci se manji mozaicizam. Aplicirano kontrasno sredstvo te na Valsalvin manevar dolazi do prelaska kontrasta iz DV u LV, a kroz mali defekt interventrikularnog septuma koji nije sada funkcionalno znacajan. Ejekciona frakcija uredna. Uredne velicine srcanih supljina. Kontrola UZ srca za godinu dana.
I jos samo jedno pitanje molit cu; radim na kopir-aparatu vise od godinu dana, da li je on stetan za moje stanje?

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Ovi nalazi načelno za sada ne zahtijevaju nikakvu akciju. Kopirni aparat nema puno veze sa srcem.

AidaIdaV

Hvala doktore. Jos nesto bih pitala, moze li ovo stanje pravit poteskoce u buducnosti u trudnoci, odnosno pri ili po porodu??

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

S najvećom se sigurnošću može reći da nećete imati problema.

AidaIdaV

Postovanje! Opet ja happy Pijem taj corvitol 25mg ujutru vec 16 mjeseci, a u medjuvremenu sam stupila u brak. Smijem li planirati trudnocu, odnosno, smijem li i ako ostanem trudna piti tablete isto, da li skode djetetu, a ne smijem ih naglo prekinuti uzimati? Koji je Vas savjet, to me jako brine! Hvala unaprijed !

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Indikacija za Korvitol je nejasna i trebalo bi ju (na pregledu kod kardiologa) preispitati.