Kardiologija

Ct koronografija

lonarvinja

Lp, pozdrav, doktore,
Moj muž, Inače dr.med. kirurg iz KB Dubrava, napravo je pretragu u poluklinici Medikol

Nalaz:
"LAD u srednjem segmentu, neposredno nakon osvajanjanja D1 ima rubni i, pretežno kalcificiran plak bez signifikantne stenoze, duljine oko 10 mm. Distalnije se vidi u duljem segmentu "bridging" LAD koji je mjestimice i dublji . U tom segmentu lumen žile nije nije dstupan analizi. . "Bridgiing" SE VIDI U DULJINI OD OKO 35 mm.
Najdistaniji dio LAD je tanak, blAže tortuotičan, bez stenoze. Vidi se snažna i uredna D1."

da li se na osnovu ovog nalaza može nešto reći?

Lp,
V.L.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Na osnovu samo ovog opisa može se reći da je to po svoj prilici zapravo gotovo uredan nalaz. Korisni su i podaci iz anamneze, te pitanje rezultata ev testa opterećenja. Bridging koji se ovdje opisuje nalazimo praktički na svakom nalazu CT koronarografije, što nije slučaj s klasičnom koronarografijom, tako da je pitanje smisla tog opisa, odnosno definicije bridginga, pa to vjerojatno treba zanemariti kao problem.