Kardiologija

Dijastolička disfunkcija

Yaya

Poštovani,

zamolila vih Vas komentar nalaza UZV srca i krvnih žila moje majke koja je 1942. godište.

Promjer korijena aorte: 2,3
Lijevi atrij (cm): 3,3
LVDd (cm): 4,2
LVDs (cm): 3 (pokraj je oznaka LOW)
FS (%): 30%
EF (%): 60%
IVSd (cm): 0,9
LVPWDd (cm): 0,9
Desna klijetka (cm): 2,7

Mišljenje: Uredne su dimenzije srčanih šupljina. LV je uredne veličine i debljine stijenki, očuvane je sistoličke funkcije, bez segmentalnih ispada kontraktilnosti. Dijastolička disfunkcija po tipu inkompletne relaksacije.
MV: morfološki uredna, trivijalna MR, E val 0,69m/s, A val 0,77m/s, DT 168 ms, MVA 4,47 cm2.
AV: trolisna, morfološki uredna, uredne separacije kuspisa, Pg max 6,0 mmHg.
TV: trivijalna TR, RVSP oko 27 mmHg.
PV: Pg max 2,5 mmHg, AT 135 ms, trivijalna PR.
Bez ind. pokazatelja pl. hipertenzije.
Desni ventrikul i atrij urednih dimenzija i kontraktilnosti.
Perikard bez izljeva.

Liječnica preporuča holter EKG-a zbog ekstrasistola koje majka osjeća, kao i ostajanja bez daha u tim trenucima. Na krvnim žilama nema znakova ateroskleroze ili začepljenja.

Trebamo li se brinuti ili na nešto posebno paziti, osobito zbog navedene dijastoličke disfunkcije? Što to konkretno znači za osobu u tim godinama?
Napominjem da mama nema visoki tlak (dapače, hipotoničar je cijeli život), ne puši ali je operirala štitnjaču (hipertireoza) kada joj je odstranjeno 90%, te troši Eutyrox za normalizaciju rada i hormona (redovito kontrolirana i sve je ok). Sve ostale sistematske preglede redovito obavlja i nema nikakvih drugih bolesti, niti poremećaja.

Unaprijed hvala na komentaru i mogućem savjetu!

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Ovaj je UZV srca praktički normalan (dijastolička disfunkcija je u ovom slučaju kozmetički nalaz i nije razlog ni za kakvu zabrinutost); pomogao bi Holter EKGa (ukoliko se radi o ekstrasistolama, kao i ergometrija (test opterećenja).