Kardiologija

Hipertenzija - upitna terapija

maya75

Poštovani,

Moj šezdesetgodišnji otac ima hipertenziju i na terapiji je s Irumedom od 5 mg i Tiarenom (1 dnevno). Prilikom laboratorijske kontrole u bolnici pronađeni su mu hijalni cilndri u urinu, uz nalaz specifične težine od 1,028 te proteina - lagano opalescira. Sediment - leukociti: 5-6+nakupine, prijel.epit.st.: malo.
Na - 144 mmol/L, K - 4,8 mmol/L, urea - 11,0 mmol/L, mokraćna kiselina - 530 umol/L, kolesterol - 6,3 mmol/L, ldl-kolesterol - 4,6 mmol/L, ostali nalazi bili su uredni
RR 155/80, dijagnosticiran mu je i fundus hyper tonicus, uzv bubrega, abdomena, rtg pluća - uredni
- terapiji mu je pridodan Alopurinol 100 zbog hipeurikemije

Dva mjeseca kasnije nalaz specifične težine bio je od 1,010 te proteina - lagano opalescira. Sediment - eritrociti: 1-2, leukociti: 10-15+nakupine, bakterije.: malo.
Dok je mokraćna kiselina ostala povišena 432 umol/L.

Ono što me muči je njegova terapija, kombinacija Irumeda i Tiarena, obzirom na njegovu hiperurikemiju, ne bi li iz terapije trebao biti izbačen Tiaren?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Pozdrav,

Maya

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Poštovana,

Vaš je upit vrlo razuman. Zaista, u lijeku kao što je Tiaren postoji supstanca koja može povećati razinu mokraćne kiseline. Relativno je nesuvislo tada dodavati još jedan lijek protiv toga (Alopurinol), a da pri tome zapravo prava antihipertenzivna terapija zapravo nije titrirana (Irumed 5 mg je mala doza), nego je odmah uvedena kombinacija s čak tri aktivne tvari.

Predlažem ukinuti Tiaren, dozu Irumeda povisiti na 10 ili 20 mg, ovisno o vrijednostima tlaka (cilj do 140/90 mmHg).

Neno2012

Postovani,
Nadovezati cu se na ovu temu da ne otvaram novu!
Imam 45 godina i stresan posao te mi je nedavno diagnosticirana; Hypertonia art. Hypertrigliceridaemia.
Prvi ljecnik koji me je pregledao, tada mi je izmjeren tlak od 177/118, propisao mi je terapiju od; Norvasc 5 mg, Olmetec 20 mg i Lipitor 10 mg.
Rekao mi je da su mi osim tlaka i poviseni i trigliceridi. Pregled je bio na Taiwanu 22. 06. i njihove referentne jedinice se razlikuju od nasih, no izmjereni trigliceridi su bili 600 dok bi normalno trebalo biti ispod 160.
Po povratku u Hrvatsku obavio sam niz pregleda i dobio novu terapiju; Exforge 5/80mg i Rosix 10 mg.
Prilikom prvog pregleda u Hrvatskoj 27. 06. laboratorijska pretraga masnoca u krvi je bila sljedeca; Kolesterol 4.8, HDL 0.8, LDL 3.1 i Trigliceridi 2.0 i tlak je bio 150/80.
Tada sam vec bio na terapiji gore prvo navedenim ljekovima 3-4 dana.
Kardiolog koji me je tada pregledao je rekao da mogu nastavit s prvom terapijom te kada potrosim te ljekove poceti sa terapijom koju mi je on propisao.
Holter monitoring od 17. 07. dao je prosjecni tlak od 132/78 mmHg i puls 87/min.
Oko 20-21. 07. poceo sam uzimati novu terapiju Exforge i Rosix i tu pocinju problemi i moja dilema.
Nuspojave su sljedece; omaglica kod naglog ustajanja, nesanica, nateknuce prstiju na rukama, erektilna disfunkcija, crvenilo u licu i povisen puls, 90-100/min.
Osim toga tlak mi je sada prilično nizi 95/69, 112/75, 117/68, 123/84, to su neke od vrijednosti izmjerene tokom dana uz puls od 88-102/min.
26. 07. sam napravio jos jednu kontrolu masnoca u krvi i rezultati su sljedeci; Kolesterol; 4.2, HDL; 0.8, LDL; 2.5, i Trigliceridi; 3.2
Nasao sam da je moguci krivac za povišene Trigliceride ljek koji uzimam, kao i za ostale nuspojave koje osjecam.
Ja mislim da bi trebao promijeniti terapiju i zanima me vase misljenje koje ljekove da pokusam uzimati.
Kardiolog koji me je pregledao je trenutno na godisnjem, a nisam siguran dali mi obiteljski ljecnik moze propisati odgovarajucu terapiju.
Znam da je moj tekst malo konfuzan, ali manjak koncentracije je jos jedna od nuspojava koje osjecam posljednjih dana.
Pozdrav

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Pokušajte biti bez ikakvih lijekova kroz mjesec-dva dana, pa ponovite lab nalaze i Holter tlaka.