Kardiologija

Hipoplazija stabla i grana plucne arterije,stenoza pulmonalne valvule

masadixi

Beba ima sada 10.meseci,rodjena u 39.nedelji 2,850kg d53,pupcanik oko vrata tri ipo puta,carskim putem ,zbog loseg apgar testa 5/7 imala je grubo ozivljavanje .U petom danu se cuje sum 2/6.Izvestaj kardiologa 7 -mog dana zivota Stenosis valvulae a.pulmonalis gr.I FOA,DAP u zatvaranju ,Eho;Situs Solitus na IAS-u u fosi ovalis prisutan defekt promera 3mm,tipa FOA,Ao normalnog protoka i morfologije na korenu 9mm .APsuzena u predelu valvule ,velumi hiperhogeni ,zbog smanjene separacije .AP na korenu 6mm ,turbolrntnog protoka v max 2.1mpeMAX PG 18mmHg!Nakon navrsenih cetri meseca odradjena je kataterizacija zbog velikog pritiska pg 105mmHg ,grane se nisu dovoljno razvile pa kroz njih nisu mogli katetrom da prodju pokusali su samo kroz levu granu,tako da je gradijent smanjen na 77-max 85,A grane su bile oko 4mm.Ostali nalaz je manje vise uredan sem hipertrofije desne komore oko 5mm,Pre petnes dana pukonasti defekt se smanjio sad je 1mm ,DAP se zatvorio jos u trecem mesecu ,Leva komora sve je uredu ,desna komora hipertroficnih zidova RWD 14mm,AWRv 6mm,AO 13mm sve je uredu sa njom,pulmonalna arterija na anulusu 11mm difuzno uzeg trunkusa oko9mm i asimetricnih grana LPA 6,1mm RPA 4,4mm,u trunkusu i granama se belezi znacajna turbolencija u zavisnosti od uznemirenosti deteta od 60-85(najcesci pg je iznosio 68mmHG),bez tegoba i odlicno napreduje dilatacijom je reseno suzenje na nivou valvule !Moje pitanja su ako uspu da prodju kroz grane da li ce se razviti normalno,da li moze da se dilatira a.pulmonalis i na taj nacin se povecati prokrvavljenost i samim tim grane da se razviju,da li je sve ovo zakomplikovao pupcanik,grubo ozivljavanje ili jednostavno se tako formirao krvni sud!Naglasava da se leva grana vise razvila samim pokusajem da prodju kroz nju i ona je sa obilnijim protokom krvi posle intervencije!
Doktor nam je rekao da se sa ovakvim slucajem nije sreo u praksi pa bih molila da mi date vase misljenje!P.S.unapred zahvalna

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Mislim da slučaj nije sasvim neopisan, ali ja nisam prava osoba za odgovor. To je pitanje za pedijatrijskog kardiologa.