Kardiologija

probadanje u prsištu,ostanak bez zraka,kod djece(15,god.)sportaša

nogomet

Poštovana,molim Vas za drugo mišljenje,imam sina 15.god.sportaš(8.god.nogomet 4x trening tjedni i dvije utakmice vikendom) uredno razvijen nije bolovao od ničega osim od 3.do 12.god.liječen od astme u SB srebrenja po ulasku pubertet nema vise simptoma astme nalaz je uredan untrag pet mjeseci dva puta osjetio probadanje u prsitišu ostao bez zraka i slabost(nije bilo na utakmici niti na treninzima) u školi (nema problema u školi, odličan đak i bez ikakvih psihološki problema vezanih uz školu ili općenito) prvi put u 1.mj. ove godine imao je naporan treningu subotu i turnir u nedjelju taj se vikend žalio na glavobolje i lagano probadanje kroz prsa u utorak mu pozlilo u školi pri dolasku HMP pri svijesti orijentiran GCS 15,RR 120/80 c/p 113, SpO2 97% odvežen za kbc zagreb gdje je obrađen svi su nalazi i status bili uredni osim CRE 113 i CK 340 rekli su postedan o težih aktivnosti tri tjedan voditi dnevnik glavobolja i krvnog tlaka učiniti uzv srca i pregled kardiologa i da se vidi da je sportaš učinili smo pregled uzv nalaz uzv srca uredan u 6.mj. ove godine ove nedostatak zraka probadanje po dolasku HMP hiperventilirao je sa karpopedalnim spazmom RR 95/? c/p 66 satO2 100% odvoze ga u ambulantu HMP ivanić grad gdje mu za vrijeme snimanja ekg-a poplave usnice i okrajine izmjerna satO2 59% c/p 43 stavljen na O2 na nosne katetere i infuzija NaCl saturacija raste te ga prevoze na kbc zagreb gdje ga pregledaju pri svijesti eupnoičan,bradikardan, afebrilan opće stanje blaže narušeno RR 120/60 c/p48 satO2 99% normalan šum disanja akcija srca ritmična,tonovi jasni, sist.šum 1-2/6 uz LRS sa širenjem prema srčanoj bazi trbuh mekan, bez organomegalije,periferne pulzacije uredne gruba mortorična snaga zadržana TR simetrični patološki negativni MS neg. hospitalizirali su ga i radili uzv holter i ergometriju rtg srca i pluća evo nalazi krv i urin su uredni toksikološki probir TLC negativan
RTG srca i pluća:na sumacijskoj snimci torkalnih organa plućni parenhim bet akutnih zastojnih u upalnoinfitrtivnih promjena kupole ošita oštro su ocrtane slobodnih lat.fc.sinusa sjena srca oblikom u granicama normale.
UZV srca uredan 24-satni EKG osnovni ritam je sinusni ritam frekvencije 35 do 128 prosječno 56 registrira se respiratorna sinusna aritmija te 7 SVES i 1 VES najdulja pauza 1.9s.
ERGOMETRIJA:test prekinut u 14.minuti po postizanju predviđenog maksimalnog opterećenja maks.brzina 8.1 km/h,uspon 18% udaljenost 1209 m.tijekom testa uredan porast frekvencija do maks.194/min uz uredan porast tlaka do maks.RR165/70 uredan oporavka frekvencija i tlaka po odmoru.Tijekom testa uredan sinusni ritam nije zamijećeno patološki aritmija nije zamijćeno ishemijskih promjena.Vršna potrošnja kisika 51ml/kg govori za odličan kardiovaskularni odgovor u opterećenju uz uredan obrazac resp i metaboličkog odgovora,uredan nalaz.
Savjetuju daljnje praćenje kod nadležnog liječnika kod njih po potrebi.
Ja Vas molim za vaše mišljenje ,ja sam sretan i zadovoljna sto je zdrav i nema loših nalazi ali ono što mene muči je zasto se to dešava i da li da dalje nastavi sa svojim sportskim aktivnostima?Da li je to zbog sporta(nogometa) ili puberteta ili nema odgovora na to?Doktori su rekli da može dalje normalno nastaviti kao i do sad,ali ja vas moli za vaše mišljenje.Unaprijed zahvalna.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Prema citiranim nalazima, mislim da je preporuka koju ste dobili ispravna. Hiperventilacija može dati opisane simptome, a umirujući su nalazi koji su potom učinjeni. Ipak, ne mogu dati siguran odgovor na tako delikatno pitanje putem foruma.