Kardiologija

izolirana dijastolička hipertenzija.

podanik

Štovani, več dugo godina, oko 25 g a sada imam 50 g, imam nornalan sistolički tlak, u većini slučajeva ali moj dijastolički tlak se dosta varia. Naime, dijas.tlak ponekad doseže i do 115 po danu a pogotovo zimi dok je ponoči zna biti oko 80 ili 85. Da li ja trebam nešto poduzeti odnosno, da li ja, u stvari, imam povišen k.tlak ili ne?

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Ako je to zaista tako, u principu ne baš puno. Bilo bi zanimljivo vidjeti Holter tlaka i ev ultrazuvk srca. Postoje lijekovi koji više djeluju na dijastoličke vrijednosti ali se izolirana hipertenzija ovog tipa rijetko liječi.