Kardiologija

LGL sindrom i carski rez

Tinchy32

Imam 32 godine i trudna sam 37 tjedana...u preoperativnoj obradi sam za planirani carski rez..Dosad sam imala probleme sa tahikardijama koje su znale biti do 190 otkucaja u min,prošla sam ergometriju.24 i 72 satni holter koji su zabilježili tek nekoliko SVES I sinus tahikardija,hormoni štitnjače uvijek uredni,radila sam čak i vanilmandeličnu kiselinu i metanefrine te su i oti nalazi bili u redu....za vrijeme tahikardije nisam uspjela napraviti EKG,ali sam uz Concor 1,25 2x dnevno uspjela dovesti to nekako pod kontrolu.Čim sam planirala trudnoću prestala sam sa uzimanjem lijeka i u trudnoći sam relativno dobro podnijela(maximal.otkucaji su bili do 120,bez nekih značajnijih tahikarija..Sada sam obavila sam pregled interniste i anesteziologa,EKG je zabilježio puls 118 i dr je ovaj put dijagnozisticirao LGL sindrom i SVPT intermitens,a anesteziolog s obzirom na sve procijenio ASA status III.Stoga bi ja imala 2 pitanja-prvo : koju anesteziju uzeti u mom slučaju -dali regionalnu ?a drugo,s obzirom da mi je dr savjetovao da nakon poroda kad se oporavim i beba malo ojača da napravim elektrofiziologiju srca sa eventualnim spaljivanjem,a da dok to ne uradim da ponovo trošim Concor 1,25,a nisam se sjetila pitati dali mi smeta Concor kod dojenja? ...Hvala

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

LGL sindrom ne postoji. Radi se o supraventrikularnoj tahikardiji i vi biste se nakon trudnoće trebali javiti radi elektrofiziološkog ispitivanja i vjerojatne ablacije ("spaljivanja"blunk, ako definitivnog rješenja. Anestezija može biti bilo kakva, ovave je aritmije u pravilu moguće dobro kontrolirati jednostavnim lijekovima u akutnoj fazi