Kardiologija

naglo povisenje tlaka

ivencija

postovani doktore,

molim Vas za Vase misljenje. Pitam Vas za svoju mamu, koja je rodjena 1953g. U zadnjih nekoliko tjedana je imala 4-5 puta noćne "napadaje" visokog tlaka, koji bi se penjao i do 170/100, puls preko 100/min. Inace je duze vrijeme 5-6 godina u razdoblju klimakterija redovito uzimala Atenolol 25mg,a kad je nastupila menopauza ga je prestala uzimati. Nakon cca. 2 godine su se problemi s tlakom pojavili i ponovo je dobila Atenolol 25mg .Zadnja 3 mjeseca su se pocele javljati smetnje koje su posljedica visokog tlaka,(kao npr.lagane smetnje vida, nemir,neugodan osjecaj u glavi, nelagoda u prsima, ili u gornjem dijelu ledja, predio lopatica, ali ne nuzno svaki put svi ovi simptomi, a kod jako povecanog tlaka drhtavica cijelog tijela) ali kako je isti varirao od jako niskog do visokog, bojala se uzimati Atenelol svaki dan, jer je i niski tlak tesko podnosila. Na savijet lijecnice prestala je uzimati sve ljekove vezane za tlak, koji je uz preporuku pratila i prosjecno je u tjedan dana iznosio 125/75, ali nakon par pojava nocnih napadaja drhtavice uzrokovane visokim tlakom lijecnik je preporucioTritazide 2,5mg koje je savjetovao uzimati s Atenololom. A za hitne slucajeve joj je prepisao Norvasc 5mg. Uz to povremeno uzme Normabel 5mg, ili Leksaurin 3mg. Ovu terapiju uzima 2 tjedna, i kao i prije primjecuje da se tlak zna sniziti na 90/60, a ni iznenadna pojava visokog ne izostaje. Zelim napomenuti da gospodja ima probleme s vratnom kralježnicom, uzima redovito i Betaserc, a po potrebi i Diclo duo. Prije 2 godine je redovito uzimala Seroxat, ukupno 6 godina, i pita se moze li ga opet uzimati uz sve ove ljekove.U jednoj od hitnih intervencija je napravljen EKG, koji je uredan.
Kako ovakvo stanje utjece na i onemogućuje normalno dnevno funkcioniranje, najljepse Vas molim za savjet, sto uciniti, jos koje pretrage, ili bilo sto drugo. unaprijed puno hvala!!!

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Po vašem opisu, čini mi se da bi bilo uputno da gospođa posjeti internistu (kardiologa ili nefrologa), u prvom radu radi pregleda, te, po potrebi eventualnih daljnih pretraga (između ostalog i hormona štitnjače).