Kardiologija

nalaz

ivanafranka

Poštovani, molila bi Vas za pomoć. zanima me samo jedna riječ u rečenici iz nalaza koju ne mogu sama protumačiti. radila sam bebi uzv srca i ekg i u jednoj od rečenica piše; bez SIGURNIH elemenata hipertrofije ili začepljenja. što sada to znači bez sigurnih!? da li ih nema ili se naziru!?a na kraju nalaza u zaključku piše djevojčicu smatrati zdravom.-smatrati!?!?- hvala Vam u naprijed

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Formulacije koje opisujete su tipično medicinske i po mom sudu opravdane. Ljudi nisu strojevi i mi kao liječnici ne možemo davati garancije i rokove trajanja. Nadalje, neke su pretrage jednim dijelom subjektivnog karaktera (pa tako i nalaz ultrazvuka srca koji vi opisujete), što znači da očekivano postoji određena razlika u opisu i interpretaciji nalaza između pojedinih liječnika koji pretragu rade.

Konkretno, ovaj je nalaz uredan, uz formulaciju koja odgovara stupnju sigurnosti iskaza, koji, kao što sam rekao, u medicini vrlo često ne može biti 100%.