Kardiologija

VES I SVES

Postovani doktore,

pre par meseci imao sam preskakanje srce. Nije bilo nikakvih bolova ali sam posetio kardiologa. Objasnio mi je da je rec o ekstra sisotlama i da nije nista opasno. Medjutim desava se da mi se ekstrasistole dogadjaju (po mom misljenju) 2-3 odjednom. Tada osecam gubitak vazduha i vrtoglavicu. Ali posle par sekundi sve je normalno osim sto se psihicki lose osecam. Radio sam ekg, holter24 h (nalaza sve je bo osim sto je dijagnostikovano nekoliko ves i par sves). Nisam srcani bolesnik, nemam viska kilograma, nisam pusac ni alkoholicar. Radio sam i hormone stitne zelezde i u granicama su.
Recite mi koliko je to moje stanje opasno. Desava se da nemam preskakanje po nekoliko dana a da se posle ucestali svakog dana po 1 do 2 preskakanja. Da li ekstrasistole mogu da izazovu smrt ili infark srca.
Hvala unapred.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Nedostaje nekoliko bitnih podataka za dobar odgovor, primjerice koliko imate godina, da li je netko u obitelji imao problema sa srcema (rođak mlad naglo umro?) i tako dalje. Nadalje, ipak treba točno pogledati EKG i Holter, nemam niti podatak o nalazu UZV srca ili ergometriji; Tek ukoliko bi sve ove točke bile uredne, moglo bi se reći da su preskoci bezopasni, što je najčešće slučaj. Način na koji ih osjećate može biti različit i ima ljudi koji osjete svaki preskok, pa makar to bilo svega par puta na dan. Šansa da takve ekstrasistole izazovu infarkt je nikakva. Preporučam navedene dodatne preglede i razgovor s kardiologom.

tivu

Postovani doktore, radi se o mom ocu, 68 godina, pusac, sa povecanom TT i masnocama u krvi, te povremeno povisenim RR.
Sada osjeca preskakanje srce te je bio na EKG holteru na kojem mu uz sinus ritam povremeno se javlja FA uz VES i SVES.
Ono sto mene brine jest broj VES i SVESa u tih 24 sata. Molim Vas, da li mi mozete reci koliko je patoloski a koliko je za jako se zabrinut. Tata uzima jedino Concor cor, do sada je uzimao 1,25 sada treba uzimati po dvije tbl/dan.
Jos se planira uciniti UZV srca i ergometrija, ali ja brinem vec sada...
Hvala unaprijed.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

SVES su načelno nevažne, VES treba pogledati kako izgledaju u Holteru; još važnije, treba pričekati nalaze ergometrije i ultrazvuka kako je planirano, pa odlučiti o daljnjim koracima.