Kardiologija

Ves nakon vježbanja

kala008

Poštovani,
Više od 15 god imam preskakanja srca. Napravila sam kompletnu obradu i kardiolog kaze da mi je srce organskzi dravo ali da imam VES i SVES. Neko vrijeme sam bilai na concorcoru ali sam zbog trudnoće u dogovoru s liječnikom prestala. Od njega mi se ekstrsistole ništa nisu smanjivale. Često se događaju u odreženim položajima npr ležanje naijevom boku , saginjanje u sl. No, ono što me brine je to što se događaju neposredno nakon vježbanja. Npr plivam 15tak min i čim stanem toliko jako par zaredom udari da moram pod hitno van iz vode. Na ergometriji rađenoj prije 5 god se vidi par ekstrasista isto točno nakon vježbanja. Ali prije nije bilo nakon svakog fiz napora. Sad je to koro uvijek. Pospremam po kući i čim sjednem par puta preskoči. Naučila sam živjeti sa preskakanjima aritmijama i tahikardijama jer mi je dr objasnio da mi je srce organski zdravo te da sve nepravilnosti dolaze zbog vagusa, ali me pojava jakih ekstrasistola nakon vježbe brine iz razloga što to prije nisam toliko osjećala. Možete li mi malo objasnituzašto se one javljaju nakon napora i sto bi to moglo značiti?

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Vrlo vjerojatno se ne radi o nečem opasnom, ali mi nedostaje nešto podataka, npr nalaz UZV srca, ergometrije, Holtera, kako VES izgledaju u 12-kanalnom EKG-u...

kala008

Poštovani,

hvala Vam na odgovoru. Ovo su neki od nalaza koje sam obavila tijekom godina zbog poremećaja ritma.
Ergometrija 2004g. Pojedine VES prije opt., za vrijeme opt. bez ventr. poremećaja ritma. Nakon opt. pojed. monomorfne VES te u 2 navrata u obliku bigeminije od 3 VES.
Holter: s.r. 40-130/min. Preosj. fr. 74/min. VES: 621 pojed. SVES: 3 pojed.
UZV: Uredne dimenzije srčanih kaviteta i debljine stijenki . Uredna sist.dijast. funkcija LK. Min. Voluminozniji PMK?
Holter 2005: s.r. 50-153 min, prosje.fr. 84/min. VES: 381 pojedinačna, 4 u formi trigeminije te 6 u formi bigeminije. 69 pojedinačnih SVES.
UZV: 2006; Mitralni zalizak: tek blago inteznivniji odjeci s rubnih dijelova kuspisa MV, uz minimalno uvrtanje dijela udvojenih kuspisa, no BEZ elemenata za PMV pri čemu se uoči minimalan mlaz MI.
Holter 2008; U holterskom zapisu osnovni ritam je sinusni, prosječne frekvencije ventrikla oko 737min. Osim aktivnostima primjerenog porasta frekvencije nema zabilježenih drugih poremećaja ritma. Naznačen utjecaj vagusa noću.
Holter 2008. Tijekom 24-satnog snimanja elektrokardiograma osnovni ritam je sinusni, prosječne zabilježene frekvencije od oko 75/min, maksimalno izmjerena frekvencija bila je 160/min. Nema u dnevniku naznake o tegobama pri višoj frekvenciji kada se javlja i negativizacija T vala s denivelacijom ST segmenta u II zaoisnom odvodu. Tijekom noći lutanje centra vodiča.
Holter 2011: Tijekom 24-satnog snimanja elektrokardiograma osnovni ritam je sinusni, oko 89/min, zabilježene su izolirane SVES i ujutro oko 7 sati epizoda AVNRT frekvencije oko 150/min.
Pozdrav

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Na temelju opisanih nalaz ostao bih pri svom prvom mišljenju, tu se ne radi o opasnoj aritmiji i terapija u ovom trenutku nije potrebna.

kala008

Puno Vam hvala na odgovoru. Lijep pozdrav!