Klinička farmakologija s toksikologijom

antihipertenzivi...

janko

Zanima me koliko dobrom smatrate terapiju vrlo visokog tlaka 220/100 kod zene, 70 god, lagano pov glu i tjelesne mase sa hidroklorotiazidom+enelaprilom ( enap H ) te nifedipinom Cordipin 40 mg?Koliko znam blokatori Ca kanala ne bi isli sa diuretikom?osim toga funkcija bubrega nije kontrolirana neko vrijeme...

Viktorija Erdeljić, dr. med.

Poštovani!
Prema najnovijih smjernicama, općenito nema lijeka prvog izbora u liječenju hipertenzije. Znači, optimalni lijek se bira prema bolesniku individualno uzimajući u obzir vrijednost krvnog tlaka, pridružene bolesti, druge lijekove koje bolesnik uzima itd.
Kombinacija ACE inhibitora (enalapril) i hidroklorotijazida je dobra i učinkovita kombinacija. Da li je ona dovoljna (uz redovito uzimanje lijeka) treba procijeniti redovitim praćenjem vrijednosti krvnog tlaka u bolesnika. Blokator Ca kanala (nifedipin, amlodipin, lacidipin) može se dodati ovoj kombinaciji. Važno je napomenuti da se nifedipin preporuča samo u obliku tableta sa produženim otpuštanjem, budući da "obični" nifedipin zbog brzog snižavanja tlaka ima više nuspojava, te može (ali ne mora) uzrokovati tahikardiju, hipotenziju, omaglicu. Važno je redovito uzimati antihipertenzive. Ukoliko dođe do zadovoljavajuće regulacija vrijednosti krvnog tlaka, ne treba smanjivati ili prestati uzimati terapiju, jer svaka "preskočena" tableta zahtijeva ponovno stabilizaciju koncentracije antihipertenziva u krvi, što zahtijeva nekoliko dana. Bubrežnu funkciju je potrebno pratiti, posebno ukoliko već postoji prethodna bubrežna insuficijencija ili šećerna bolest, budući da neki lijekovi tada zahtijevaju prilagodbu doze.
Uz srdačan pozdrav,
dr.Viktorija Erdeljić
klinički farmakolog