Klinička farmakologija s toksikologijom

antireumatici

indy

Poštovani

U zadnje vrijeme, nakon Vioxxa, uz još jedan sličan lijek, i za Nalgesin je utvrđeno da povečava rizik od srčanih oboljenja.
Da li se onda to uskoro može tvrditi i za ostale slične antireumatike na tržištu?
Što onda preostaje reumatičarima za ublažavanje bolova?

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovani,

Vioxx je lijek koji spada u grupu selektivnih COX 2 inhibitora i drugačiji je od Nalgesina (naproksen) koji je neselektivni nesteroidni antireumatik. Za dosadašnje (klasične) lijekove iz skupine nesteroidnih analgetika (neselektivni) povišenje kardiovaskularnih rizika nije pokazano. Ono što je loše kod klasičnih analgetika je ta da zbog tog neselektivnog djelovanja bolesnici koji ih moraju stalno uzimati mogu razviti tegobe sa strane želuca, što može dovesti do krvarenja što je također opasno. Idealnog lijeka nažalost nema u liječenju reumatoidnog artritisa, ali uvijek treba odvagati korist prema riziku uzimanja.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić