Klinička farmakologija s toksikologijom

Arava

jasmina

Poštovani!
Majka mi boluje od reumatskog artritisa i ankilozantnog spondilitisa. Pri zadnjoj posjeti liječniku terapija joj je dopunjena tako da joj je propisan još jedan lijek Leflunomid-Arava. Zanima me kakav bi taj lijek trebao imati učinak i kakve su mu potencijalne negativne posljedice!
Zahvaljujem!

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana!
Radi se o imunomodulatornom lijeku (djeluje na imunološki sistem organizma i spriječava razvoj bolesti) - tj. vrsta lijeka koji spada u imunosupresive i jedan je od načina terapije ove bolesti. Nuspojave za svaki lijek postoje, pa tako i za ovaj, ali ne liječenje tako ozbiljne bolesti ima mnogo lošije posljedice nego nuspojave koje bi se eventulano mogle javiti primjenom ovog lijeka. Češće nuspojave ovog lijeka su proljev ili povišenje krvnog tlaka koji se događaju u oko 10% liječenih bolesnika.

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić