Klinička farmakologija s toksikologijom

Betadine vaginalete

Mira

Poštovani!
Već u par navrata čula sam da žene spominju Betadine vaginalete kao izvrsne za liječenje ginekoloških tegoba. Točnije, u slučajevima kada se u bakteriološkom brisu cerviksa ne nađu nikakve bakterije, pa antibiotik nije potreban. Što su točno te vaginalete, u kojim slučajevima se daju i kako djeluju?
Hvala, Mira

Viola Macolić Šarinić, dr. med.

Betadin vaginalete sadrže spoj povidon i jod, a djeluju protiv bakterija, gljivica, virusa i trihomonasa. Upotrebljavaju se za liječenj vaginalnih infekcija uključujući i nespecifični vaginitis, vaginitis i vulvovaginitis.
Ne smije se upotrebljavati ako ste preosjetljivi na jodne preparate.
Uzima se 14 dana svaku večer 1 vaginaletu, a ne treba prekidati za vrijeme menstruacije. Za zaštitu rublja ovdje je važno za to vrijeme stavljanja vaginaleta nositi higijenske uloške (jod je smeđe obojan).

Srdačan pozdrav

dr. Viola Macolić Šarinić

Prof. dr. sc. Igor Francetić, dr. med.

Prema opisu vaših tegoba dolazi u obzir da bolujete od tzv. vaginoze. Za točnu dijagnozu potrebno je javiti se ginekologu. Ova se bolest liječi metronidazolom 3x400 mg na dan ili kremom klindamicina lokalno.