Klinička farmakologija s toksikologijom

concor cor

LJILJANA

Već deset godina sam pod terapijom atenolola - od 12,5 mg pa do 50 koliko sada uzimam. Na žalost, nedavno mi je dijagnosticirana angina pectoris vasospastica i KOBP. Liječnica misli da bi atenolol trebalo zamijeniti concor corom zbog selektivnijeg djelovanja. Kako prijeći s jednog lijeka na drugi, jer znam da se atenolol ne smije naglo prekinuti. Što bi mi vi preporučili? Imam 48 godina. Hvala

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

Atenol je beta blokator koji može pogoršati vašu plućnu bolest i bilo bi dobro ga ukinuti. Lijek se može postepeno snižavati: 25 mg tjedan dana pa 12,5 mg još tjedan dana i onda prekinuti. Za vazospastičnu anginu pectoris se zapravo preporučuju lijekovi iz skupine kalcijskih antagonista ako nemate neke smetnje u ritmu srca (preskakanja). Obratite se svakako kardiologu!

Uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić