Klinička farmakologija s toksikologijom

lanzul i trudnoća

tina

Da li se u trudnoći može uzimati lijek Lanzul, kojega pijem zbog GERBa, Kat II i kroničnog gastritisa.

U isto vrijeme pokušavam zatrudniti, pa mi je Vaš odgovor jako bitan.

Zahvaljujem

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana,

Lanzul je lanzoprazol i po kategorijazaciji lijkova u trudnoći Američke uprave za hranu i lijekove (FDA) ovaj lijek uz pantoprazol (Controloc) ima kategoriju B, što znači da se lijek može uzimati u trudnoći, ako je indiciran. Kategorija B znači da nema dokaza da lijek štetno djeluje na ljude (fetus). Treba naglasiti da je "normalna" opasnost za plod u trudnica koje su zdrave i ne uzimaju nikave lijekove u našoj populaciji 1 do 3%, što u ovom slučaju nije premašeno.

Sretno, uz srdačan pozdrav
dr Viola Macolić Šarinić