Klinička farmakologija s toksikologijom

lijekovi i libido

Branka

Poštovani

Moj suprug radi ankilozantnog spondilitisa koristi Decortin (7.5mg tjedno). Mjesecima već nema spolnu želju, i tjeskoban je.
Posjetio je psihologa koji mu je rekao da taj lijek može izazvati smanjenje libida, te mu je radi tjeskobe propisao neki antidepresiv (neznam točni naziv, ali znam da nije iz skupine anksolitika), te mu napomenuo da također može imati za nuspojavu smanjenje libida.

Mene sada zanima, da li je to stanje promjenjivo, te da li uz uzimanje tih lijekova dolazi do faza kada je libido normalan, ili je on stalno smanjen.
Kako postupiti u takvoj situaciji.

Hvala

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Poštovana!

Decortin je prednison, kortikosteroid i dozu koju Vaš suprug uzima je relativno niska. Promjene libida se ne opisuju kao nuspojava prednisona niti drugih kortikosteroida, što ne znači da ne postoje, već da nisu nikada bili prijavljivani od strane zdravstvenih radnika jer bolesnici malo o tome govore i ne pita ih se ciljano. Moguće da postoje i drugi razlozi guibtka spolne želje, prvenstveno zbog prirode bolesti, bolova, općeg lošeg osjećanja. Istina, antidepresivi mogu pogoršati navedeno stanje zbog načina djelovanja, ali mogu i pomoći ako je u pozadini zapravo depresivno stanje zbog svih okolnosti u kojem se Vaš suprug sada nalazi. Vaš liječnik bi trebao sumnju na nuspojavu prijaviti na obrascu za prijavljivanje nuspojava, a ovdje savjetujem i razgovor s psihijatrom koji može dati odgovor na ovo pitanje.

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić