Klinička farmakologija s toksikologijom

micronefrin

ivana

Molim Vas ako bi mi mogli reći nešto više o micronefrinu i o njegovoj primjeni kod lječenja bronhialitis acuta.Da li je to ljek koji se već duže koristi i u čemu je razlika između njega i ventolina?Koji od ova dva navedena ljeka je bolji za lječenje bronhialitisa(u pitanju je mala beba od 4 mj.),virusnog?
Hvala unaprijed,
Ivana

Mr.sc.dr. Viola Macolić Šarinić

Radi se o preparatu koji u sebi sadrži adrenalin i koji lokalno treba širiti bronhe, odnsono bronhiole bez sistemskog učinka povišenja tlaka, lupanja srca, suhih ustiju isl. Klinička ispitivanja nisu pokazala razlike između kratkodjelujućih beta dva agonista kao što je salbutamol (Ventolin) i ovog preparata. Oba se mogu upotrebljavati, osim što Micronephrin nije kod nas registriran pa se lijek može uvesti samo za potrebe pojedinca i na njegovu vlastitu odgovornost prema receptu liječnika.

Uz srdačan pozdrav,
dr Viola Macolić Šarinić