Klinička farmakologija s toksikologijom

Moditen

Sanja

Poštovani!
Interesira me kako djeluje lijek Moditen kod paranoidne psihoze prevladavaju sumanute misli potpuno nepristupačne korekciji . da li on "briše" te sumanutosti ili ...
Da li se nakon prestanka uzimanja one vraćaju? Hvala. Sanja

dr Ksenija Makar-Aušperger

Draga Sanja,

Zahvaljujem na Vašem pitanju.
Moditen je lijek koji spada u skupinu najjačih antipsihotika i primjenjuje se u terapiji akutne i kronične shizofrene psihoze kao i nekih drugih stanja u psihijatriji, ali i u neurologiji i kirurgiji. Lijek dovodi do psihomotorne smirenosti te emocionalne relaksacije. Sedativni učinak nastupa nekoliko sati nakon primjene, poboljšanje nalazimo nakon 48 sati, a antipsihotični učinak se očituje nakon 3 tjedna. Potpuni efekt zahtijeva liječenje od 6 tjedana do 6 mjeseci. Za svakog psihotičnog bolesnika je važno da uzima terapiju jer se bolest (Vi pitate za simptome!) mogu naravno bez terapije ponovno javiti. Stoga se Moditen preporučuje uzimati u intramuskularnim depot pripravcima kako bi se osigurala potrebna primjena.

Srdačan pozdrav,
dr Ksenija Makar-Aušperger