Klinička farmakologija s toksikologijom

bromergon

ivana

Postovani,
Molim Vas da mi navedete sve moguce nuspojave kod uzimanja bromergona zbog prekida laktacije odmah nakon poroda i koliko dugo bi se trebao uzimati ?
Unaprijed zahvalna Ivana

dr Ksenija Makar-Aušperger

Draga Ivana,
Zahvaljuem na Vašem pitanju.
Bromergon djeluje na središnji živčani sustav i sprječava lučenje prolaktina iz hipofize pa se na taj način može spriječiti ili zakočiti fiziološka produkcija mlijeka. Njegove najčešće nuspojave su hipotenzija (nizak tlak), edem sluznice nosa, slabost, povraćanje, pospanost, kod osjetljivih bolesnika moguća opstipacija, probavne tegobe, psihomotorni nemir, ali pri većim dozama i psihički poremećaji. Ne smije ga se uzimati s hormonskim kontraceptivima. Njegova je primjena opravdana u stanjima gdje dolazi do lučenja mlijeka iz patoloških razloga, a ne nakon poroda. Tada se primjenjuje u dozi od 2-3x 1 tbl od 2,5 mg na dan tijekom nekoliko mjeseci.

dr Ksenija Makar-Aušperger